Rady pre všetkých, ktorí chcú znížiť riziko, že kontakt s týmto vírusom im spôsobí vážnejšie problémy, zhrnulo Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti. "V najbližšom období väčšina z nás príde do kontaktu s variantom Omikron, ktorý sa šíri extrémne rýchlo," upozorňuje rezort.
1. Očkujte sa. Každá dávka vakcíny pomôže, aj jedna dávka je lepšia ako žiadna. Najlepšie je mať všetky tri. k ste ešte neboli na 3. dávke, neváhajte. Očkovanie je dôležité aj po prekonaní Covidu, imunita časom slabne.
2. Vyhýbajte sa plným interiérom. Minimalizujte sociálne kontakty najmä v preplnených a zle vetraných interiéroch. Ak už v takom ste, snažte sa nebyť tam príliš dlho, aby ste nedostali príliš veľkú virálnu nálož, pri ktorej je vyššie riziko ťažkého priebehu.
3. Noste respirátor. Dôležitý je predovšetkým v interiéroch s vysokou hustotou ľudí. Respirátor znižuje virálnu nálož, s ktorou sa stretnete. Noste ho aj v exteriéri, ak ste v tesnom kontakte s ľuďmi.
4. Testujte sa pred stretnutiami s ľuďmi. Ak sa musíte stretnúť s ľuďmi v interiéri na dlhšiu dobu, urobte si antigénový test (dostupný v lekárni). Dozviete sa, či vy alebo vaši známi nie ste v danej chvíli infekční.
Na Slovensku potvrdili ďalších 73 prípadov omikronu, podľa Mišíka je u nás dominantný už dnes

5. Vetrajte. Vetraním sa znižuje množstvo vírusového aerosólu v miestnosti. Znižuje sa tak virálna nálož, s ktorou sa v takomto prostredí stretnete. Ak musíte byť v interiéri s ľuďmi, snažte sa otvoriť okná.
6. Volajte pomoc v správny čas. Keď Covid dostanete, dôležité sú dve veci. Dodržiavať karanténu a ustriehnuť moment, kedy potrebujete pomoc. Pri ťažkostiach s dýchaním alebo pri poklese saturácie krvi kyslíkom pod 92% volajte záchranku. Ak patríte medzi rizikové skupiny, hneď po pozitívnom PCR teste volajte svojmu lekárovi, aby vám predpísal liek molnupiravir.