Európska únia strhne Poľsku z fondov milióny eur. Môže za to ignorovanie príkazu na zatvorenie bane Turów

Európska únia strhne Poľsku z fondov milióny eur. Môže za to ignorovanie príkazu na zatvorenie bane Turów
Zdroj foto: TASR/AP
Európska únia začala proces krátenia platieb z fondov Poľsku až o milióny eur, aby tak pokryla pokuty uložené Varšave za ignorovanie súdneho príkazu zatvoriť hnedouhoľnú baňu Turów.

V stredu to oznámil hovorca Európskej komisie, na ktorého sa odvolala tlačová agentúra AP. Súdny dvor EÚ vlani nariadil, že Poľsko musí zatvoriť hnedouhoľnú baňu Turów pri hranici s Českou republikou. 

Vo svojom verdikte rozhodol v prospech českej vlády, ktorá sa sťažovala, že baňa s povrchovou ťažbou negatívne vplýva na životné prostredie – českým obciam v pohraničí odčerpáva podzemnú vodu a takisto spôsobuje hluk a prašné prostredie. Poľsko toto predbežné opatrenie súdu ignorovalo. Súd preto nariadil Poľsku platiť denne penále vo výške 500-tisíc eur, pretože stále pokračuje v ťažbe v tejto bani.

Poľská vláda vyhlásila, že odmieta baňu Turów zatvoriť, lebo je veľmi dôležitá – poskytuje pracovné miesta a energiu krajine. Vláda takisto argumentuje, že Súdny dvor EÚ nemá právomoc ukladať pokuty. Hovorca eurokomisie Balázs Ujvári v stredu na tlačovom brífingu v Bruseli povedal, že konečný termín pre Poľsko na zaplatenie prvej platby vypršal v utorok a že komisia teraz začína svoju "vyrovnávaciu procedúru". Prvá platba predstavuje sumu 15 miliónov eur plus 30.000 eur ako úroky.

Eurokomisia musí teraz určiť, z ktorých fondov Poľsku strhne penále. Následne o tom informuje Varšavu, ktorá bude mať najmenej desať dní na vyjadrenie. "Potom komisia dotyčnú sumu strhne z určenej platby," vysvetlil Ujvári. Poľská a česká vláda vedú rozhovory s cieľom nájsť riešenie problému, ale urovnanie sporu stále nedosiahli. Minulý mesiac bol z Prahy odvolaný nový poľský veľvyslanec po tom, čo kritizoval prístup vlastnej krajiny k uvedenému sporu a poľskú stranu obvinil z povýšenosti a "nedostatku empatie".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá