Zväz protifašistických bojovníkov vyzýva poslancov vo Varíne na premenovanie ulice Dr. Jozefa Tisa

TA3 TASR
18.1.2022 16:59

Slovenský zväz protifašistických bojovníkov vyzýva poslancov obecného zastupiteľstva vo Varíne v okrese Žilina, aby urýchlene prijali všeobecne záväzné nariadenie o premenovaní ulice Dr. Jozefa Tisa. Podľa vedúceho mediálneho oddelenia zväzu Braňa Ondruša by sa mal na odstránenie nezákonného stavu zamerať Úrad špeciálnej prokuratúry.

mt_varin_tiso_1.jpg
TA3

Redakcia dvojtýždenníka, ktorého vydavateľom je Slovenský zväz protifašistických bojovníkov, zároveň ponúka finančnú pomoc obyvateľom i obci Varín v okrese Žilina. Podľa Ondruša by mala pomoc slúžiť na náklady ľudí aj obce, súvisiace s premenovaním ulice Dr. Jozefa Tisu.

Situácii sa venujú takmer 30 rokov

Doplnil, že situácii vo Varíne sa zväz venuje takmer 30 rokov. "Už v roku 1993 sme verejne protestovali proti pomenovaniu ulice po vodcovi slovenských fašistov a vojnových zločincov," uviedol Ondruš.

Okresná prokuratúra v Žiline podľa neho v roku 2005 skonštatovala, že prijatím uznesenia o premenovaní ulice v roku 1993 porušilo obecné zastupiteľstvo zákon o obecnom zriadení. "VZN o pomenovaní ulice po J. Tisovi je teda od počiatku nezákonné. Preto ponechávať terajšie pomenovanie ulice je nielen spoločensky neakceptovateľné, ale aj protizákonné a proti tomu by mala (špeciálna) prokuratúra robiť ráznejšie opatrenia," skonštatoval Ondruš, ktorý je zároveň šéfredaktorom dvojtýždenníka Bojovník.

 Hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan uviedol, že Úrad špeciálnej prokurátory nemá netrestný úsek, ktorý môže napadnúť nezákonnosť VZN.

Poslancov obvinila NAKA

Desiatich poslancov, ktorí sa v auguste 2021 zúčastnili na zasadnutí obecného zastupiteľstva a nesúhlasili s premenovaním ulice Dr. Jozefa Tisu, obvinila Národná kriminálna agentúra (NAKA) z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic uznesením zrušil na podklade podaných sťažností uznesenie o vznesení obvinenia.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok