Opustené psy zachraňujú životy vojakov. Pred nepriateľom ich dokážu včas vystríhať

Opustené psy zachraňujú životy vojakov. Pred nepriateľom ich dokážu včas vystríhať
Zdroj foto: TASR/AP
Výmenou za trochu potravy alebo pozornosti poskytujú útechu a varujú pred blížiacim sa nebezpečím. Túlavé psy alebo mačky robia na frontovej línii spoločnosť ukrajinským vojakom, ktorí sa obávajú ruských útokov.

Píše o tom agentúra AFP. V zákope blízko mesta Avdijivka neďaleko Donecku, bašty proruských separatistov na východe Ukrajiny, hladká 21-ročný ukrajinský vojak Mykyta hnedú fenku. "Má ako každý pes dobrý sluch. Je istejšie hliadkovať s ňou," vysvetľuje Mykyta. "Keď sa blíži nepriateľ, tak začína vrčať a štekať. Že pes je najlepší priateľ človeka, sa nehovorí len tak pre nič za nič," uisťuje mladík.

Zvieratá za nič nemôžu

Ukrajinské sily bojujú od roku 2014 so separatistami, ktorí majú v súčasnosti pod kontrolou celé územia na východe krajiny. Vo vojne od začiatku padlo vyše 13-tisíc ľudí. Rusko, ktoré mnohí považujú za vojenského i finančného podporovateľa separatistov, v posledných mesiacoch zhromaždilo pri ukrajinských hraniciach desiatky tisíc vojakov a vyvolalo obavy, že aj napriek uisťovaniu o opaku, chystá inváziu.

Mnoho miestnych, ktorí v posledných ôsmich rokoch utiekli pred násilím z východu Ukrajiny, odišlo bez svojich domácich miláčikov a nechalo ich na mieste. Opustené zvieratá a ich početné potomstvo v zdevastovanej oblasti často nakoniec nachádzajúci bezpečie pri vojakoch. "Zvieratá za nič nemôžu. Vinníkom je vojna," hovorí 49-ročný vojak Volodymyr. 

Na jeho vojenskej pozícii žije dokopy asi 15 mačiek a niekoľko psov. "Zostali úplne samy. Musíme s nimi mať zľutovanie a dávať im najesť," hovorí zatiaľ čo dáva skupinke ryšavých, sivých a bielych šeliem zbytok polievky. Niektorí vojaci si svojich chlpatých kamarátov nakoniec odvážajú z fronty domov. 

Šteňa varovalo pred bombardovaním

Dmytro, 29-ročný vojak, sedí v sklade domu zničeného bombardovaním, ktorý používa ako izbu, a vychvaľuje svoju čiernu mačku Černušku. Na začiatku zimy začali podľa neho do skríše prúdiť myši. "Ale ona ich do dvoch mesiacov všetky vyhubila," rozpráva nadšene mladý muž s vyholenou hlavou. "A najdôležitejšie je, že je veľmi čistotná," vysvetľuje. Hovorí, že začiatkom vojny si chcel osvojiť tiež šteniatko. To sa potom aj stalo maskotom vojakov, keď spolu s jednotkou putovalo k mestu Debalceve, pri ktorom sa v roku 2015 odohrali ťažké boje.

Podľa Dmytra šteňa varovalo vojakov pred bombardovaním. "Päť alebo desať minút pred tým sa schovalo do úkrytu a my sme pochopili, že bombardovanie sa blíži," hovorí. Vojakom stačilo, aby nasledovali jeho príklad. "Bežali sme ku krytom a cestou sme si brali nepriestrelné vesty a prilby," spomína si mladík. 

Zatiaľ čo napätie vo vzťahoch s Ruskom dosahuje v posledných mesiacoch nového vrcholu, vojaci tvrdia, že zvieracia spoločnosť má na nich upokojujúci účinok.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá