Vedcom z Harvardu sa pravdepodobne podarilo rozlúštiť príčinu ochorenia sklerózy multiplex

Vedcom z Harvardu sa pravdepodobne podarilo rozlúštiť príčinu ochorenia sklerózy multiplex
Zdroj foto: SITA/AP
Neliečiteľné neurodegeneratívne ochorenie skleróza multiplex je pravdepodobne spôsobované nákazou vírusom Epsteina-Barrovej.

Skúmali krv amerických vojakov

Informovali vedci z Harvardovej univerzity vo vedeckom časopise Science. Bádatelia analyzovali vzorky krvi amerických vojakov, ktoré im armáda odoberá každé dva roky. Z prvej vzorky vyhodnotili, či boli vojaci nakazení vírusom EBV, a následne testovali, či sa u nich prejavilo ochorenie sklerózy multiplex. O svojich zisteniach informovali vo vyhlásení zverejnenom na webovej stránke Harvardovej univerzity.

Skupina vojakov s infekciou EBV mala oproti ostatným 32-násobne vyššiu mieru výskytu sklerózy multiplex. Iné vírusy pritom nemali na mieru výskytu sklerózy multiplex žiaden vplyv. Tieto zistenia sa podľa vedcov nedajú vysvetliť nijakým iným rizikovým faktorom pre chorobu sklerózy multiplex, a preto naznačujú, že vírus Epsteina-Barrovej je hlavnou príčinou sklerózy multiplex na svete.

"Hypotézu, že vírus Epsteina-Barrovej môže vyvolať sklerózu multiplex, skúmala naša skupina a iní (vedci) už niekoľko rokov, ale toto je prvá štúdia, ktorá poskytuje presvedčivý dôkaz o kauzalite," uviedol profesor epidemiológie a hlavný autor predmetnej štúdie Alberto Ascherio, ktorý pôsobí na fakulte verejného zdravia Harvardovej univerzity – Harvard T.H. Chan School of Public Health – v americkom Bostone.

"Ide o veľký krok vpred, pretože naznačuje, že väčšine prípadov sklerózy multiplex by sa dalo predísť tým, že zabránime nákaze vírusom Epsteina-Barrovej," priblížil Ascherio s tým, že ďalší výskum vírusu Epsteina-Barrovej by zároveň mohol viesť k objaveniu liečby sklerózy multiplex.

Čo je to skleróza multiplex?

Skleróza multiplex je chronické ochorenie centrálnej nervovej sústavy, ktoré spôsobuje poškodenie myelínových obalov chrániacich výbežky (axóny) nervových buniek v mozgu.

Vírus Epsteina-Barrovej je herpetický vírus, ktorý môže v ľudskom tele vyvolať infekčnú mononukleózu. Počas svojho života sa ním podľa vedcov nakazí približne 95 percent dospelých, pričom vo väčšine ľudí je latentný – neprejavuje sa vonkajšími príznakmi.

Práve z tohto dôvodu bolo obzvlášť ťažké preukázať príčinnosť medzi jedným z najbežnejšie vyskytujúcich sa vírusov na svete a relatívne zriedkavou chorobu SM. Autori predmetnej štúdie skúmali vzorky viac ako desiatich miliónov amerických vojakov a sklerózu multiplex objavili v 955 z nich.

Oneskorenie medzi infekciou vírusom Epsteina-Barrovej a nástupom sklerózy multiplex môže byť podľa Ascheria čiastočne vysvetlené tým, že symptómy sklerózy multiplex sú v raných štádiách tejto choroby často prehliadnuté. Ďalší dôvod môže byť aj komplexný vzťah medzi vírusom Epsteina-Barrovej a imunitným systémom hostiteľa, ktorý je počas jeho života opakovane stimulovaný vždy, keď sa tento latentný vírus reaktivuje.

Proti nakazeniu pomáha vakcína

"V súčasnosti neexistuje spôsob, ako účinne predchádzať nákaze vírusom Epsteina-Barrovej alebo ju liečiť, ale vakcína proti tomuto vírusu alebo zameranie sa naň špecifickými antivírusovými liekmi by mohlo v konečnom dôsledku zabrániť alebo vyliečiť sklerózu multiplex," poznamenal Ascherio.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá