Erupcia sopky vyvolala veľké vlny, došlo k nešťastiu. Dve ženy sa utopili

Erupcia sopky vyvolala veľké vlny, došlo k nešťastiu. Dve ženy sa utopili
Zdroj foto: TASR/AP
Dve ženy sa utopili na pláži na severe Peru v dôsledku "nezvyčajne vysokých" vĺn vyvolaných erupciou podmorskej sopky pri pobreží ostrovného štátu Tonga. Informovali o tom v nedeľu miestni záchranári prostredníctvom agentúry AFP.

Tento juhoamerický štát je pritom od Tongy vzdialený viac než 10.000 kilometrov. K nešťastiu došlo ešte v sobotu na pláži v pobrežnom meste Lambayeque. Peruánska vláda následne uzavrela 22 tichomorských prístavov na severe a v strednej časti krajiny.

Stredisko pre celoštátne výnimočné situácie uviedlo, že nezvyčajne vysoké vlny sa objavili v dôsledku sobotňajšieho silného výbuchu podmorskej sopky pri pobreží ostrovného štátu Tonga. Výbuch podmorskej sopky Hunga Tonga bol taký silný, že ho zaznamenali na celom svete. Výbuch vyvolal cunami, ktoré zaplavili tichomorské pobrežia od Japonska po Spojené štáty. V nedeľu to oznámili vedci, ktorých citovala tlačová agentúra AFP.

Južná časť Peru, vzdialená približne 10.600 kilometrov, zaznamenala mierne záplavy v niekoľkých pobrežných oblastiach, kde úrady museli evakuovať desiatky obyvateľov. Tlaková vlna spôsobená výbuchom podmorskej sopky dorazila v sobotu večer aj nad Slovensko, informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti s tým, že v nedeľu nadránom zaevidoval aj príchod druhej vlny.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá