Tlaková vlna spôsobená výbuchom podmorskej sopky dorazila aj na Slovensko, informovali meteorológovia

Tlaková vlna spôsobená výbuchom podmorskej sopky dorazila aj na Slovensko, informovali meteorológovia
Zdroj foto: TASR/AP
Tlaková vlna spôsobená výbuchom podmorskej sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, vzdialenej 17-tisíc kilometrov, dorazila v sobotu večer aj nad Slovensko. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti s tým, že v nedeľu nadránom zaevidoval aj príchod druhej vlny.

Podľa slov SHMÚ dorazila prvá tlaková vlna po výbuchu sopky na Slovensko v sobotu večer okolo 19.15 h SEČ a na viac ako dve hodiny "rozkmitala" na meteorologických staniciach hodnoty tlaku vzduchu. 

Prvej tlakovej vlne tak trvalo niečo viac ako 14 hodín, aby sa z oblasti erupcie dostala až nad Slovensko. "O necelých sedem hodín neskôr (v nedeľu ráno o 2.00 h SEČ) dorazila z opačnej strany aj druhá vlna, ktorá k nám putovala po dlhšej dráhe," dodal ústav.

Skonštatoval tiež, že prvá vlna sa prejavila pomerne rýchlym nárastom tlaku vzduchu a následným poklesom. "Druhá vlna sa na rozdiel od prvej prejavila skôr výraznejším poklesom tlaku vzduchu, ktorý na niektorých meteorologických staniciach pretrval aj dlhšiu dobu," dodali meteorológovia.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá