Namiesto pacientov administratíva. Asociácia nemocníc kritizuje novelu o predpisovaní liekov

TA3 TASR
14.1.2022 15:50

Ani Asociácia nemocníc Slovenska nesúhlasí s novelou upravujúcou podmienky predpisovania liekov, platnou od začiatku roka. Žiada pozastaviť jej platnosť a návrat k pôvodnému spôsobu preskripcie. Zároveň požaduje celý zákon podrobiť kritickej širokej diskusii.

Chýbajú lieky, a to ohrozuje obyvateľov. Ich reexportom sa už zaoberá prokuratúra v Banskej Bystrici
TASR / Jaroslav Novák

Informoval o tom riaditeľ kancelárie Asociácie nemocníc Slovenska Miroslav Valaštík. "Nemocnice združené v ANS, ktoré sú pri prebiehajúcich vlnách pandémie v rámci poskytovania akútnej zdravotníckej starostlivosti na hrane svojich možností, sa ohradzujú voči vykonateľnosti tohto zákona, keď z nášho pohľadu dochádza reálne k ohrozeniu poskytovania adekvátnej zdravotnej starostlivosti," uviedla asociácia v stanovisku. 

Dodala, že svojim členom odporučí pokračovať počas prechodného obdobia do konca februára v preskripcii spôsobom platným do 31. decembra 2021.

ANS poukázala na to, že cez systém elektronického zdravotníctva špecialista nemá možnosť vidieť celú preskripciu. Upozornila, že preto môže z nevedomosti dôjsť k duplicitám v liečbe, nežiadúcim interakciám, a tak k ohrozeniu zdravia pacienta.

"Táto byrokratizácia opäť rozvírila hladinu nespokojnosti už tak reálne preťaženého zdravotného systému a personálu," skonštatovala Asociácia nemocníc Slovenska. Zdravotníci podľa jej slov považujú neodborný zásah do legislatívy za úder pod pás a ďalšie zaťaženie špecializovaných ambulancií a nemocníc administratívou namiesto toho, aby mohli svoj čas venovať pacientom.

Zmeny v predpisovaní liekov kritizujú viacerí predstavitelia odborných lekárskych spoločnosti a hlavní odborníci Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. V liste vyzvali ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby pozastavil jej účinnosť a inicioval diskusiu dotknutých strán. Ministertvo zdravotníctva reagovalo, že je v tejto súvislosti naďalej otvorené diskusii.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok