Záujem o vstupenky bol mimoriadny. Divadlá opäť otvárajú

TA3 TASR
14.1.2022 14:04

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre sa po vyše dvojmesačnej prestávke opäť otvorilo divákom. Ponúka im premiéru inscenácie Nádej zomiera posledná, ktorú návštevníci DAB videli vo štvrtok a môžu si ju pozrieť aj v piatok.

Slovenské národné divadlo
TASR/Jaroslav Novák

Divadlo Andreja Bagara

Divadelnú adaptáciu minútových grotesiek maďarského autora Istvána Örkénya plánovalo DAB predstaviť divákom vo svojom Štúdiu ešte 29. novembra. Jej konanie sa však znemožnil lockdown, preto ju divadlo uviedlo bez účasti verejnosti, iba v rámci internej premiéry. „Potrebujeme si však otestovať aj reakcie divákov a nie hrať iba pred prázdnou sálou. Hneď ako nám to umožnili pandemické opatrenia, rozhodli sme sa ponúknuť našim divákom práve túto inscenáciu,“ uviedol riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy.

Záujem o vstupenky bol podľa jeho slov mimoriadny a divadlo by dokázalo niekoľkokrát vypredať hľadisko svojho štúdia aj v jeho plnej kapacite. Pre pandemické opatrenia však môže v sále sedieť maximálne 100 divákov. „Vidieť, že ľudia majú o kultúru záujem aj cez pandémiu a ani počas lockdownu na divadlo nezabudli. DAB malo vždy dobrých a verných divákov a my sme im vďační za ich záujem o naše divadlo i inscenácie, ktoré im ponúkame,“ dodal Dóczy.

Divadlá v Prešovskom kraji

Divadlá v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sú znova otvorené. V piatok môžu diváci vidieť hercov na javisku Divadla Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove v hre Nebezpečné známosti a na doskách Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove zas v inscenácii Faraóni. TASR o tom informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

"V repertoári má DAD prichystané do konca januára ešte ďalšie štyri predstavenia – Ani mak (19. 1.), Detektor lži (21. 1.), Na revíziu (26. 1.) a Ostali hlupákmi (28. 1.). Aj DJZ plánuje do konca januára odohrať rovnaký počet predstavení – Kráľova reč (17. 1. a 19. 1.), Nebezpečné známosti (18. 1.) a Zbabraná hra (21. 1.)," uviedla Jeleňová.  

Na základe platnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR sa môžu divadelné predstavenia konať len v režime OP, teda očkovaní – po prekonaní ochorenia Covid-19. Kapacita v hľadisku je na aktuálne predstavenia 50 percent sály.

Otvorené pre verejnosť sú aj krajské múzeá a galérie pre individuálne prehliadky a tiež knižnice a hvezdárne. "V organizáciách rovnako platí režim OP s obmedzením jednej osoby na 15 štvorcových metrov. Čitatelia môžu naďalej využívať na vrátenie kníh biblioboxy a pre rýchlejšie vybavenie službu Objednaj a vyzdvihni," dodala Jeleňová.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok