Pri teste čínskej lietadlovej lode zomrel tvorca stíhačiek

Pri teste čínskej lietadlovej lode zomrel tvorca stíhačiek
Zdroj foto: TA3
Hlavný inžinier spoločnosti vyvíjajúcej čínske stíhačky J-15 zomrel na srdcový záchvat počas testovania ich štartu z čínskej lietadlovej lode Liao-ning. Informovali o tom dnes čínske médiá.

Luo Jang (51) bol generálnym manažérom a hlavným inžinierom štátnej spoločnosti Shenyang Aircraft Corporation so sídlom v meste Šen-jang. Čínske denníky dnes v súvislosti s jeho náhlym úmrtím o ňom písali ako "o nesmrteľnom hrdinovi".

Čínske televízie v nedeľu odvysielali viacero záberov so štartom a pristávaním stíhačiek J-15, vyrobených na báze ruských Su-27, na palube lietadlovej lode Liao-ning. Ide o zmodernizovanú sovietsku lietadlovú loď Varjag, ktorú začali na mori skúšať vlani. Čínska armáda ju zaradila do služieb svojho námorníctva v septembri.

Vojenskí analytici uviedli, že lietadlová loď sa bude používať najmä na výcvik, napísala agentúra DPA. Podľa vyjadrenia viceadmirála Čang Jung-ia pre agentúru Sinchua sa podarilo zvládnuť technológiu pristávania stíhačiek na palube lietadlovej lode. Viceadmirál samotný manéver prirovnal k "tancu na ostrí noža".

Podľa amerického ministerstva obrany bude potrebných ešte ďalších niekoľko rokov, kým čínske lietadlové lode dosiahnu "minimálnu úroveň bojaschopnosti". Podľa správy, ktorú Pentagón predložil americkému Kongresu, chce Čína v najbližších desiatich rokoch vybudovať viacero lietadlových a podporných lodí.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá