Šeliga hovorí o 7419 dôvodoch proti návšteve Žilinku v Rusku. Generálna prokuratúra reagovala stroho

TA3 TASR
7.1.2022 11:43

Generálna prokuratúra SR odmieta reagovať na piatkové vyjadrenia poslanca Národnej rady SR za stranu Za ľudí Juraja Šeligu. Poslanec vyzval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby svoju plánovanú cestu do Ruska pri príležitosti osláv výročia vzniku ruskej prokuratúry zrušil.

"Generálna prokuratúra SR nebude reagovať na vyjadrenia politikov," uviedol hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

7419 dôvodov proti návšteve

Šeliga sa v piatok vyjadril, že Žilinka by mal v záujme ochrany dobrej reprezentácie Slovenska a právneho štátu svoju plánovanú cestu do Ruska prehodnotiť. Na generálnej prokuratúre odovzdal aj oficiálny list a zoznam občanov vtedajšieho Československa, ktorých medzi rokmi 1945 až 1960 vyviezli do sovietskych gulagov.

"To považujem za prvých minimálne 7419 dôvodov, prečo by generálny prokurátor mal zrušiť svoju cestu na oslavy výročia prokuratúry v Rusku. Bude to výsmech pre obete aj ich rodiny," poukázal Šeliga.

Vrhá zlé svetlo na slovenskú prokuratúru

Podľa Šeligu sa Žilinka chystá na oslavy do krajiny, kde vraždia novinárov a viaceré zločiny nie sú vyšetrené. Pripomenul tiež, že generálny prokurátor Ruska je na sankčnom zozname Európskej únie, ktorý Slovensko rešpektuje. "Slovenská prokuratúra je súčasťou tej európskej. Musíme držať jednu partnerskú líniu. Takéto stretávanie vrhá zlé svetlo na slovenskú prokuratúru aj Slovensko," skonštatoval Šeliga.

Mimoparlamentná strana ODS – Občianski demokrati Slovenska tiež vyzvala Žilinku, aby zrušil svoju cestu do Moskvy. "Ak je podľa názoru pána Žilinku potrebná účasť slovenského zástupcu v rámci dobrej vôle a odbornej spolupráce, tak mu odporúčame v duchu obvyklých diplomatických postupov vyslať zástupcu z nižšej protokolárnej úrovne," uviedla.

Žilinka sa plánuje 11. až 13. januára v Rusku zúčastniť na oslavách 300. výročia vzniku ruskej prokuratúry. Spolu s ním by tam mali byť aj zástupcovia 34 krajín a medzinárodných inštitúcií. Podľa medializovaných informácií má byť však Žilinka jediným z hlavných predstaviteľov prokuratúry z krajín V4, ktorý sa zúčastní na oslavách v Moskve.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok