Rakúšania od februára skracujú platnosť covidpasov. Po novom budú platiť už len 6 mesiacov

TA3 TASR
6.1.2022 16:32

Rakúsko vo štvrtok na mimoriadnom zasadnutí vlády, zástupcov jednotlivých spolkových krajín a odborníkov krízového koordinačného tímu na boj proti covidu prijalo nové protipandemické opatrenia, ktoré majú zastaviť výrazné šírenie nákazy koronavírusu spôsobené variantom omikron.

Viedeň lockdown koronavírus 1140px (TASR/AP)
TASR/AP

Informovali o tom tlačová agentúra APA a rakúske médiá. Po novom bude v Rakúsku povinné nosiť respirátor typu FFP2 aj vonku, a to vtedy, ak nebude možné dodržať dvojmetrové rozstupy (napríklad v peších zónach, v radoch či pri stretnutiach väčších skupín ľudí). Od 8. januára sa na päť dní skráti trvanie karantény, pričom ukončiť ju bude možné na základe negatívneho výsledku testu. Platnosť zeleného covidpasu sa od 1. februára skracuje na šesť mesiacov. 

Prísne kontroly v obchodoch

Od budúceho týždňa sa začne v obchodoch prísnejšie kontrolovať dodržiavania tzv. pravidla 2G, čiže preukazovania sa dokladom o zaočkovaní alebo vyliečení sa z ochorenia Covid-19. Po prvý raz majú tak obchody povinnosť kontrolovať covidpasy. Cieľom je pomôcť presadiť naďalej platný lockdown pre neočkovaných. Vláda vo Viedni chce tak predísť i prípadnému ďalšiemu celoplošnému uzatvoreniu krajiny.

Ruší sa tiež rozlišovanie medzi kategóriami kontaktných osôb prvej a druhej kategórie. Za kontaktné osoby infikovaných sa už nebudú považovať ľudia zaočkovaní i treťou dávkou vakcíny, ani osoby, ktoré covid prekonali a dostali dve očkovacie dávky. To isté platí i v prípade, že všetci zúčastnení mali nasadené respirátory FFP2 a tiež pre deti, ktorým sa zatiaľ posilňujúca dávka proticovidovej vakcíny v Rakúsku nepodáva.

Kancelár hovorí o vážnej situácii

Rakúsky kancelár Karl Nehammer uviedol, že situácia je "veľmi vážna" a "vírus je všadeprítomný a nebezpečný, pretože sa neustále mení". Minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein pripomenul, že variant omikron je omnoho nákazlivejší, avšak zdá sa, že pacienti nakazení týmto variantom majú miernejší priebeh choroby.

Zatiaľ čo pri variante delta si intenzívnu starostlivosť vyžadoval jeden zo štyroch nakazených, pri omikrone je to len jeden z desiatich infikovaných. Varoval ale, že to môže viesť k tomu, že sa v rovnakom čase nakazí mnoho ľudí, čo môže spôsobiť ohrozenie kritickej infraštruktúry. V Rakúsku počítajú budúci týždeň so zhruba 15-tisíc novými prípadmi denne.

Intenzita piatej vlny pandémie sa v Rakúsku jednoznačne zrýchľuje - zatiaľ čo v stredu hlásili za predchádzajúcich 24 hodín takmer 10-tisíc nových prípadov nákazy, do štvrtka ich pribudlo 8853.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok