Nemecko zvažuje skrátenie izolácie. Obáva sa, že omikron obmedzí dôležité služby

TA3 TASR
5.1.2022 20:31

Nemecko uvažuje nad skrátením dĺžky izolácie pri ochorení Covid-19, pretože sa obáva, že vysoko nákazlivý variant koronavírusu omikron zastaví životne dôležité služby v krajine. V stredu to ukázal plán ministerstva zdravotníctva.

Nemecko je piatou krajinou v Európe, kde počet obetí covidu presiahol 100.000
TASR/AP

Pracovníci v kritických sektoroch, ako sú nemocnice či dodávatelia elektriny, budú môcť ukončiť izoláciu po piatich dňoch za predpokladu, že budú mať negatívny PCR test. Píše sa to v načrtnutých návrhoch zaslaných regionálnym lídrom. Súčasná dĺžka izolácie je 14 dní a platí pre každého. Píše tlačová agentúra Reuters.

Pre bežné obyvateľstvo sa obdobie izolácie skráti na sedem dní pri negatívnom výsledku PCR testu, ako vyplýva z navrhovaného dokumentu pripraveného pre nemeckých lídrov. Tí sa v piatok 7. januára stretnú s kancelárom Olafom Scholzom a budú spolu diskutovať o reakcii na šírenie variantu omikron.

Prípady infekcie klesli

Ľudia, ktorí nebudú mať po desiatich dňoch izolácie žiadne príznaky, budú môcť opustiť svoju domácnosť bez testu, píše sa v návrhu. Denné počty prípadov infekcie v decembri klesali vďaka tomu, že Nemecko zaviedlo opatrenia, ako napríklad požadovanie potvrdenia o očkovaní pre mnohé aktivity vo vnútorných priestoroch, ale pred týždňom začali počty prípadov znova stúpať.

Inštitút Roberta Kocha pre nákazlivé choroby hlásil v stredu 58 tisíc nových infekcií, čo je nárast o 47 percent oproti tomu istému dňu pred týždňom. Nemecko zaznamenalo aj ďalších 346 úmrtí, takže ich celkový počet počas pandémie stúpol na 112 tisíc.

Chcú sa vyhnúť celoplošným zatvoreniam

Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že variant omikron spôsobuje štvrtinu všetkých nových prípadov covidu v Nemecku a do niekoľkých dní sa pravdepodobne stane prevládajúcim variantom. Minister zdravotníctva Karl Lauterbach pre mediálnu spoločnosť RedaktionsNetzwerk Deutschland povedal, že prísnejšie obmedzenia sú v boji proti skokovému nárastu infekcií potrebné.

Minister financií Christian Lindner oznámil, že Nemecko nechce zaviesť ďalší rozsiahly lockdown. "Chceme sa v budúcnosti vyhnúť celoplošným zatvoreniam," povedal Lindner pre denník Stuttgarter Nachrichten.

Lauterbach vyhlásil, že chce dosiahnuť, aby vyše 80 percent z tých ľudí, ktorí sú plne zaočkovaní, dostalo posilňujúcu dávku vakcíny teda približne 56 percent obyvateľstva. "Posilňujúca dávka je najlepšou ochranou pred variantom omikron," dodal.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok