Ruským lietadlám sa podarilo počas doručenia humanitarnéj pomoci do Afganistanu evakuovať 200 ľudí

Ruským lietadlám sa podarilo počas doručenia humanitarnéj pomoci do Afganistanu evakuovať 200 ľudí
Zdroj foto: TASR/AP
Ruské vojenské transportné lietadlá doručili v sobotu zásielku humanitárnych zásob do Afganistanu a evakuovali z tejto krajiny 200 Rusov, afganských študentov a ďalších ľudí.

Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany. Ministerstvo uviedlo, že tri lietadlá typu Il-76 mali pred príletom do Moskvy medzipristátia v Tadžikistane a Kirgizsku. Prepravovali občanov Ruska a Kirgizska, ktorí chceli opustiť Afganistan, a afganských študentov, ktorí sa zapísali na ruské univerzity. 

Sobotňajšia misia je poslednou zo série takýchto ruských letov od augusta. Ruské stroje odvtedy doručili do Afganistanu množstvo humanitárneho nákladu a evakuovali 770 občanov Ruska a ďalších bývalých sovietskych krajín.

Na rozdiel od mnohých iných krajín Rusko neevakuovalo svoje veľvyslanectvo v afganskej metropole Kábul a jeho veľvyslanec udržiava pravidelné kontakty s vládnym hnutím Taliban, odkedy v auguste ovládlo hlavné mesto.

Podľa AP Rusko dlhé roky pracovalo na nadviazaní kontaktov s Talibanom, aj keď ho v roku 2003 označilo za teroristickú organizáciu a dosiaľ ho nevyradilo zo zoznamu. V októbri Moskva hostila rozhovory o Afganistane, na ktorých sa zúčastnili poprední predstavitelia Talibanu aj susedných krajín, čo zdôraznilo vplyv Moskvy v Strednej Ázii.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá