Urobila si pre nás tak veľa, aby sme posunuli Európu vpred, vďaka, vyhlásil Macron k odchodu Merkelovej

Urobila si pre nás tak veľa, aby sme posunuli Európu vpred, vďaka, vyhlásil Macron k odchodu Merkelovej
Zdroj foto: SITA/AP
Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa dosluhujúcej nemeckej kancelárke Angele Merkelovej poďakoval za jej dlhoročné nasadenie a angažovanosť v prospech Európy. Urobil tak prostredníctvom videa, ktoré zverejnil na Twitteri.

"Vďaka ti, drahá Angela, že si nikdy nezabudla na poučenie z histórie a že si pre nás urobila tak veľa, aby sme posunuli Európu vpred," napísal zároveň Macron v príspevku na tejto sociálnej sieti.

Vo zverejnenom videu sa objavili zábery zo spoločných vystúpení Macrona a Merkelovej z posledných rokov. Jeho súčasťou sú aj úryvky z Macronovej ďakovnej reči, ktorú Merkelovej adresoval pred zhruba mesiacom počas jej rozlúčkovej cesty vo Francúzsku.

Okrem iného v nej uviedol, že sa od svojej skúsenej nemeckej kolegyne mnoho naučil a ocenil skutočnosť, že ho akceptovala ako prezidenta napriek jeho relatívne mladému veku. V stredu dopoludnia bol za nového šéfa nemeckej vlády zvolený sociálny demokrat Olaf Scholz. Povedie vládu zloženú z trojkoalície Sociálnodemokratickej strany Nemecka, Slobodnej demokratickej strany a Zelených.

Vo funkcii po 16 rokoch ešte v priebehu stredy nahradí Merkelovú z Kresťanskodemokratickej únie, ktorá sa v septembrových parlamentných voľbách po 16 rokoch pri moci rozhodla už opäť nekandidovať.

Prezident Frank-Walter Steinmeier odovzdal v stredu Scholzovi vo veľkej sále na zámku Bellevue menovací dekrét a oficiálne ho vymenoval za kancelára. "Ďakujem, ešte sa uvidíme," povedal prezident.

Scholz aktuálne znova smeruje do budovy Spolkového snemu, kde zloží prísahu. Následne sa zase presunie k prezidentovi spoločne s členmi jeho nového vládneho kabinetu, ktorých takisto vymenuje prezident.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá