V okrese Rimavská Sobota odhalili ďalšie prípady afrického moru ošípaných, ide už o deviate ohnisko v tomto roku

V okrese Rimavská Sobota odhalili ďalšie prípady afrického moru ošípaných, ide už o deviate ohnisko v tomto roku
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Vo veľkochove v okrese Rimavská Sobota odhalili ďalšie ohnisko afrického moru ošípaných. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Výskyt afrického moru v komerčnom chove domácich ošípaných v obci Jesenské potvrdili veterinári po tom, ako uhynulo niekoľko prasníc a odstavčiat. Ďalšie jedince vykazujú príznaky ochorenia. 

Keďže neexistuje účinná liečba, musí byť všetkých 3625 prasníc, 700 prasničiek a viac ako 20-tisíc odstavčiat z chovu utratených a zlikvidovaných v kafilérii. Ide o deviate ohnisko afrického moru ošípaných v tomto roku.

Štátna veterinárna a potravinová správa SR teraz podľa ministerstva pôdohospodárstva skúma, ako sa nákaza do chovu dostala a či boli dodržané všetky podmienky ochrany chovu ošípaných v čase mimoriadnej situácie súvisiacej s epidémiou moru ošípaných. Zároveň budú veterinári identifikovať, či nemohlo dôjsť k prenosu nákazy do iného kontaktného chovu ošípaných.

Veterinárnym opatrením bolo podľa agrorezortu v okruhu 3 kilometrov okolo ohniska stanovené pásmo ochrany a v okruhu 10 kilometrov pásmo pozorovania. Týmto okruhom venujú veterinári zvýšenú pozornosť a dohľad. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dôrazne žiada chovateľov, aby prísne dodržiavali podmienky chovu v čase šíriacej sa nákazy.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá