Máte podozrenie na covid? Choďte na PCR, radí NCZI. Budete mať nárok na covid pas

Máte podozrenie na covid? Choďte na PCR, radí NCZI. Budete mať nárok na covid pas
Zdroj foto: TASR/AP
Pri podozrení na ochorenie Covid-19 odporúča Národné centrum zdravotníckych informácií využiť možnosť testovania sa RT-PCR testami, pretože po pozitívnom výsledku vzniká automaticky nárok na Digitálny Covid preukaz EÚ o prekonaní ochorenia Covid-19. Verejnosť môže požiadať o test cez stránku korona.gov.sk.

Informovala o tom hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá. „Digitálny Covid preukaz EÚ o prekonaní ochorenia Covid-19 možno stiahnuť aj deťom do 12 rokov a platí v období najviac 180 dní po doručení SMS správy s pozitívnym výsledkom RT-PCR testu,” spresnila s tým, že ho možno stiahnuť prostredníctvom portálu korona.gov.sk, a to spravidla na 12. deň po doručení SMS správy s pozitívnym výsledkom RT-PCR testu.

Zdôraznila, že pri objednávaní sa na RT-PCR test a označovaní jednotlivých symptómov je potrebné vyplniť formulár pravdivo a uviesť všetky príznaky, ktoré pociťujú. „Rovnako dôležité je pravdivo uviesť všetky skutočnosti podľa inštrukcií vo formulári (napr. kontakt s pozitívne testovanou osobou, typ kontaktu a pod.),“ podotkla hovorkyňa.

Ako ďalej informovala, na základe posúdenia klinických príznakov, podľa aktuálne platných nariadení, sa automaticky pridelí najbližší možný termín testovania, a to v čo najbližšom okolí zadanej adresy. „Zadať sa môže nielen adresa trvalého pobytu, ale, ak sa práve nezhoduje s miestom, kde sa osoba nachádza, má možnosť zadať aj adresu prechodného pobytu. Testovanie bude pridelené čo najbližšie k tejto adrese,“ dodala Sivá.

Ďalší spôsob, ako sa dať bezplatne otestovať RT-PCR testom, je mať pozitívny antigénový test. Ten sa môže verifikovať aj následným vykonaním RT-PCR testu, ktorý je v tomto prípade tiež hradený z verejného zdravotného poistenia. O testovanie antigénovým testom alebo RT-PCR testom môže verejnosť požiadať na stránke www.korona.gov.sk.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá