Je vhodné viesť diskusiu o podpore povinného očkovania proti covidu, myslí si von der Leyenová

Je vhodné viesť diskusiu o podpore povinného očkovania proti covidu, myslí si von der Leyenová
Zdroj foto: TASR/AP
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyzvala v stredu členské štáty EÚ na diskusiu o povinnom očkovaní, keďže ho príliš mnoho ľudí stále odmieta absolvovať dobrovoľne.

Miera zaočkovosti v eurobloku je momentálne na úrovni zhruba 66 percent, zatiaľ čo viaceré členské krajiny aktuálne bojujú s rastúcim počtom nakazených, hospitalizácií a úmrtí a musia opätovne zavádzať protipandemické opatrenia. Informovala o tom agentúra AP. 

"Je pochopiteľné a vhodné viesť túto diskusiu teraz – ako môžeme podporiť a potenciálne uvažovať o povinnom očkovaní v rámci Európskej únie," povedala von der Leyenová.

Zdravotná politika je momentálne vnútroštátnou záležitosťou každej členskej krajiny EÚ a povinné očkovanie je obzvlášť kontroverznou témou, komentuje AP. "Jedna tretina európskej populácie nie je zaočkovaná. Ide o 150 miliónov ľudí. To je veľa," poznamenala šéfka komisie.

Nastupujúci nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý má čoskoro vo funkcii nahradiť Angelu Merkelovú, uviedol, že podporuje povinné očkovanie proti novému koronavírusu pre všetky vekové skupiny.

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis avizoval, že očkovanie bude v jeho krajine povinné pre ľudí nad 60 rokov. Slovensko zvažuje, že ľudí v tejto vekovej kategórií odmení za zaočkovanie sa poukazom v hodnote 500 eur, všíma si AP.

Prípady nákazy spôsobené novým koronavírusovým variantom omikron, ktorý prvýkrát zistili v Juhoafrickej republike a následne v regióne južnej Afriky, potvrdilo už 11 členských štátov EÚ.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá