Na mutáciu reaguje aj Slovensko: Heger vydal pokyn na prijatie opatrení, o názor žiada aj odborníkov

Na mutáciu reaguje aj Slovensko: Heger vydal pokyn na prijatie opatrení, o názor žiada aj odborníkov
Zdroj foto: TA3 / David Duducz
Premiér Eduard Heger vydal pokyn na prijatie opatrení v súvislosti s novým koronavírusovým variantom B.1.1.529 potvrdeným aj v Európe. O stanovisko k mutácii požiadal aj konzílium odborníkov.

Heger v piatok ráno hovoril o šírení nového variantu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády SR.

Komisia podľa predsedu vlády odporúča pozastavenie letov na územie EÚ najmä z regiónu južnej Afriky. "Slovensko nemá priamu linku s regiónom južnej Afriky, ale napriek tomu musíme zabezpečiť ochranu obyvateľov," podotkol.

Premiér zároveň dodal, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský zabezpečuje dôsledné vyhľadávanie cestujúcich, ich karantenizovanie a sekvenovanie vzoriek.

Vedci v Juhoafrickej republike vo štvrtok oznámili, že zistili nový variant koronavírusu obsahujúci veľký počet mutácií, a práve jemu sa pripisuje súčasný nárast v počte nakazených v krajine. 

Tento variant zaznamenali už aj v Botswane a Hongkongu medzi cestujúcimi prichádzajúcimi z JAR. Prvý prípad nového koronavírusového variantu zaznamenalo aj Belgicko u nezaočkovanej osoby, ktorá sa vrátila zo zahraničia.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá