Titicaca, Indiáni, bohovia aj malé Galapágy. Zázrak amerického juhu sa skrýva v peruánskych Andách

Titicaca, Indiáni, bohovia aj malé Galapágy. Zázrak amerického juhu sa skrýva v peruánskych Andách
Zdroj foto: unsplash.com
Pestrý svet Peru.
Južná Amerika, pacifické brehy, divoká príroda Ánd, pupok sveta, dokonalé kamenné múry, strmé svahy pokryté políčkami, jednoduchosť života ale zároveň nesmierne vynaložené úsilie, šikovnosť a množstvo práce predstavuje práve Peru. Krajina, ktorú Inkovia pretvorili na svoj dokonalý obraz je aktuálne dostupná, pričom už teraz tu môžete kráčať po cestách a svahoch, ktoré sú na „streche sveta“.

Aj keď nám starí Peruánci nezanechali po sebe žiadne písomnosti, predsa len ich stavby sú dôkazom o vyspelej kultúre, lebo žiadna iná civilizácia sa tak vysoko v horách nikdy nevyformovala, o čom sa môžete presvedčiť aj vy a to počas poznávacieho zájazdu po Peru. Dnešné Peru s viac ako 1,2 mil. km2 je tvorené pobrežím na západe, večne bielymi štítmi šplhajúce sa do výšky viac ako 6000 m, vyhasnutými sopkami, náhornou plošinu Antiplano, kde je riedky vzduch, až po oblasti pralesov na východe.

Lima nad Pacifikom

Mesto kráľov a dnes hlavné mesto Peru vzniklo v 16. storočí nad strmými útesmi hlbokých pacifických vôd, ktoré dnes chráni 30 m vysoká socha Krista. Založili ho španielski dobyvatelia vo veľkom štýle, kde dnes môžeme obdivovať historické centrum, ktoré je aj na zozname UNESCO. Rozľahlé námestia, koloniálne budovy, sakrálne stavby, slumové aj moderné štvrte a Park lásky v Miraflores striedajú tradičnú kultúru, čo sa vynára v neuveriteľnej farebnosti na každom rohu.

Malé Galapágy a tajomstvo v Nazca

Rezervácia Paracas na juhozápade Peru má výnimočné prírodné skvosty. Práve tu žili niekoľko storočí pred Kristom ľudia, ktorých kultúra bola neuveriteľne vyspelá. Je tu i malé rybárske mestečko a obľúbené prímorské letovisko, odkiaľ stačí naskočiť na loď a vydať sa za malými „Galapágmi“ na ostrovy Ballestas, kde žijú tulene, tučniaky a pelikány. V pobrežnej púšti sú stále záhadou obrazce Nasca, na ktoré sa najlepšie pozerá z výšky.

Biele mesto Arequipa a najhlbšie údolie sveta

Mesto Arequipa ležiace na úpätí troch vulkánov vo výške cez 2350 m je akousi základňou pre cesty do kaňonu Colca, ktorý s hĺbkou 3250 m je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najhlbšie údolie na svete. Dno údolia, kde sa vinie riečny tok, dramaticky vo výškach viac ako 5500 m dotvárajú zasnežené vrcholy hôr. Tu pramení rieka Apurímac, ktorá je najdlhším zdrojom mohutnej Amazonky. Toto tajuplné miesto je domovom aj obrovských andských kondorov, ktoré sú skutočnými kráľmi hôr už po celé roky. Ich krídla dosahujú rozpätie až cez 3 m. Hniezdia iba vtedy, ak majú dostatok mäsa, a keď sa tak deje, vtedy kondoria samica znesie svoje jediné vajce.

Titicaca, Indiáni, bohovia a legendy

Pláň vysoko v horách, kde sa stretávajú svety Peru a Bolívie ukrýva veľké modré jazero, po ktorom sa na čudných trstinových lodiach plavia ľudia, pričom v diaľave sa týčia trblietavé ľadovce, čo sú príbytky bohov. Práve tu sa zrodil božský zástupca Slnka, Viracocha, čo naučil ľudí stavať obydlia, lode z trstiny a pestovať plodiny. Aj dnes tunajší obyvatelia Aymarovia obetujú bohom ozdobené lamy pre dobrú úrodu. Tí sa dokonale prispôsobili náročnému podnebiu v týchto výškach, netrpia nedostatkom kyslíka, majú väčšie srdce a pľúca. Titicaca vo výške 3812 m nad morom a s rozlohou 8288 km2 je najväčším jazerom Južnej Ameriky, kde sa nachádzajú tie najvyššie položené trvalé ľudské osídlia na svete.

Cuzco ako srdce ríše

Synom Slnka sa podarilo premeniť malé Cuzco z dediny na „pupok sveta“. Stalo sa vládnym i náboženským centrom, mestom vzdelávania ako aj križovatkou všetkých ciest. Odtiaľto sa rozšírila kečuánčina, ktorá je dorozumievacím prostriedkom aj dnes. Tu sídlil najvyšší Inka. Inkovia porovnávali pôdorys mesta s telom pumy. Spodnú časť Cuzca nazývali „chvost pumy“ a hornú časť „hlava pumy“. Ich zmysel pre organizáciu a vytrvalosť im priniesol vytvorenie úžasných stavieb z obrovských kamenných blokov, ktoré dokázali vyniesť až na vrcholy hôr bez kolesa či dopravného prostriedku. Riadili sa heslom „nebuď lenivý“. A skutočne, keď aj dnes prechádzate cez ich mestá, vidíte pracovitosť, odvahu a niekedy aj boj v náročných podmienkach.

Na vrchole Machu Picchu

Aj keď objaviteľ Machu Picchu, Hiram Bingham na začiatku minulého storočia hľadal zlato, našiel oveľa viac. Keď sa dostal cez hustú vegetáciu, v náročnom teréne odhalil krásnu polohu v obkolesení hôr, s rozsiahlymi ruinami chrámov, domov pre členov kráľovskej rodiny, úradníkov, služobníkov. Boli tu kúpele, vodovody, terasy a námestia. Perfektne opracované kamenné bloky tu zapadajú do seba dokonale a bez spojovacieho materiálu. V údolí rieky Urubamba vzniklo veľa sídiel a jedným z nich je aj Machu Picchu. Španielski dobyvatelia pod vedením Pizarra vyplienili mestá a ríšu Inkov zničili, avšak o ich sláve a stavbách hovorí celý svet. A keď sa i vy ocitnete na tomto mieste, uveličení ostanete pozorovať toľkú krásu a to celkom z jeho vrcholu, lebo takéto miesto na zemi, je len jedno. Dokonalé Machu Picchu.

Ak vás náš poznávací zájazd po Peru zaujal, vydajte sa objaviť svet s CK SATUR, pretože aj vďaka nášmu TOP sprievodcovi, ktorý dokonale pozná túto krajinu, na svoju dobrodružnú cestu tak skoro nezabudnete. Program je zostavený tak, aby ste videli top miesta a atrakcie, zažili maximum zážitkov a to vždy v malých skupinách pre 12 osôb.

Aktuálne informácie o vstupe do Peru a návratu na Slovensko nájdete v covid mape.

TIPY, AKTUALITY A ZAUJÍMAVOSTI O CESTOVANÍ VÁM PRINÁŠA CK SATUR.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá