Nemocnice v Prešovskom kraji sú plné, voľné nie sú ani lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou

15.11.2021 12:23

Nemocnice v Prešovskom kraji hlásia podľa Ministerstva zdravotníctva SR kritický stav. V regióne sú k dispozícii už iba dve voľné lôžka s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu.

Maximálna vyťaženosť

S poskytovaním zdravotnej starostlivosti pre pacientov s ochorením Covid-19 majú preto pomôcť aj špecializované ústavy. Informovala o tom hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

"Všetky zdravotnícke zariadenia v prešovskom regióne, v ktorých sa lekári, sestry a ďalší zdravotnícki pracovníci starajú o pacientov s ochorením Covid-19, sa nachádzajú v najvyššej tretej fáze reprofilizácie lôžkového fondu," priblížila s tým, že k maximálnej vyťaženosti sa okrem lôžok s napojením na UPV v pondelok blížia aj lôžka s dostupnosťou kyslíka (93 percent) a rovnako aj lôžka napojené na high-flow (95 percent).

Špecializované ústavy

MZ SR, ktoré situáciu pozorne sleduje, preto podľa Eliášovej v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom a lôžkovými zdravotnými zariadeniami pre vážnosť situácie zapája od pondelka do pomoci v súvislosti s poskytnutím lôžok s prístupom k umelej pľúcnej ventilácii aj špecializované ústavy. Šéf rezortu Vladimír Lengvarský v tejto súvislosti informoval, že o maximalizáciu kapacít pre pacientov s ochorením Covid- 19 nad rámec tretej fázy reprofilizácie požiadal rezort všetky zdravotnícke zariadenia v kraji. "Pripravujeme zapojenie aj mimorezortných zdravotníckych zariadení," doplnil.

V kraji je pre covidovú situáciu obmedzená takzvaná biela starostlivosť. Zákroky, ktorých presun nespôsobí zhoršenie zdravotného stavu pacienta, sa z dôvodu naplnenosti kapacít termínujú na neskoršie dátumy. "Ubezpečujeme však, že každý, kto potrebuje akútnu zdravotnú starostlivosť, ju aj dostane," podotkol štátny tajomník MZ SR Kamil Száz.

MZ SR v spolupráci s PSK vyzýva ľudí, aby sa neodkladne zaočkovali. "Očkovanie chráni pred vážnym priebehom ochorenia Covid-19, čím eliminuje počet pacientov v nemocniciach," uzavrela Eliášová.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok