Nemocnice sa plnia, týždenne zomiera 200 ľudí. Podľa Lengvarského sa opatrenia nedodržiavajú

10.11.2021 18:02

Na ochorenie Covid-19 zomiera na Slovensku aktuálne týždenne 200 ľudí. Po rokovaní vlády to vyhlásil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. V súčasnosti je s ochorením hospitalizovaných 2400 pacientov a z nich viac ako 200 si vyžaduje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

Kollár
TASR/AP

Krátkodobé prognózy podľa ministra hovoria, že do dvoch týždňov bude v slovenských nemocniciach 3000 pacientov s ochorením Covid-19, z nich 300 si bude vyžadovať podporu umelej ventilácie. Ak tento rast nezastavíme, prekročíme maximá z druhej vlny pandémie. To podľa ministra bude viesť k výraznému obmedzeniu až zastaveniu bielej medicíny a k sekundárnym stratám na životoch z nevykonávania zdravotnej starostlivosti.

Väčšina pacientov nie je zaočkovaná

Priklonil sa preto k názoru odborníkov, že pri prekročení maxima z druhej vlny sa bude v SR hovoriť o humanitárnej kríze či katastrofe. Za uplynulý týždeň bolo podľa ministra na Slovensku 52.000 testov na ochorenie Covid-19 vyhodnotených ako pozitívnych. "Do nemocníc sme za posledných sedem dní prijali 2000 pacientov. Z nich 81 percent, teda 1600, bolo nezaočkovaných," povedal Lengvarský.

Aktuálne je hospitalizovaných 2400 pacientov a z nich viac ako 200 si vyžaduje podporu umelej pľúcnej ventilácie. "Na lokálnych maximách sme v Prešovskom, Košickom a Žilinskom kraji, pričom viaceré nemocnice kapacity prekonali v porovnaní s druhou vlnou pandémie," podotkol minister. Dochádza k prevozom desiatok pacientov, a to pozemne i letecky.

Na Covid-19 zomiera podľa šéfa rezortu zdravotníctva na Slovensku aktuálne týždenne 200 ľudí. "Stále máme na Slovensku 700.000 ľudí nad 50 rokov nechránených očkovaním. To je veľká skupina ľudí, pre ktorú môže mať šírenie nového koronavírusu fatálne dôsledky," poznamenal Lengvarský.

Protipandemické opatrenia budú, ako tvrdí, fungovať len vtedy, keď sa budú dodržiavať a keď sa budú ľudia očkovať proti ochoreniu Covid-19. Opatrenia z Covid automatu nie sú podľa ministra dodržiavané, nevylučuje preto ešte ich ďalšie sprísnenie, rovnako nevylúčil ani zavedenie lokálneho núdzového stavu.

Celú tlačovú besedu si môžete pozrieť aj tu:

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok