Pre žraloka nie sme potravou. Vedci zistili, prečo niekedy dochádza k útokom

Pre žraloka nie sme potravou. Vedci zistili, prečo niekedy dochádza k útokom
Zdroj foto: TASR/AP
Žralok biely nie je úmyselný zabijak ľudí, uvádza nová štúdia. V dôsledku slabšieho zraku si môže plavcov alebo surfistov zmýliť so svojou obvyklou potravou. Vedci sú toho názoru, že keby sme týmto tvorom lepšie rozumeli, mohli by sme znížiť aj riziko útokov.

Vnímanie žralokov sa pokúsil zmeniť aj Lonu Ahmed, potápač zo súostrovia Maldivy. Mnohí si mysleli, že je blázon, keď skočil do vody medzi žraloky. Rybári boli zvyknutí ich zabíjať. Ahmad bol ale presvedčený, že im nikto správne nerozumie. Viac sa dočítate v našom článku.

Človeka si mýli s korisťou

Výskum austrálskych vedcov bol zameraný na žraloka bieleho, z ktorého majú ľudia najväčšie obavy. O tomto druhu sa predpokladá, že dokáže vnímať pachy a zvukové vlny na veľké vzdialenosti, no pri lovení koristi sa spolieha na svoj zrak. "Nie sú to bezduchí zabijaci, náhodou však pôsobíme ako ich jedlo," uviedla autorka štúdie Laura Ryanová, biologička z Macquarie University.

Zrak žraloka bieleho je šesťkrát horší ako ľudský, preto takmer nevie odlíšiť človeka od plutvonožca. Pádlovanie a veslovanie surfistov a plavcov na hladine vyvolá podľa vedcov v žralokovi dojem, že ide o tulene, ktoré robia podobné pohyby plutvami. Práve u žraloka bieleho a jeho mláďat je najvyššie riziko, že si surfistov pomýli so svojou bežnou korisťou. Ich zmysly totiž ešte nie sú tak vyladené, ako u dospelých jedincov. "Ako žralok rastie, zväčšujú sa aj jeho oči, vtedy môžu vidieť aj viac detailov," spresňuje Ryanová.

V rámci štúdie boli porovnané videozáznamy zachytávajúce morských cicavcov a plávajúcich a surfujúcich ľudí z pohľadu žraloka – teda zospodu. Z tejto perspektívy žralok biely nedokáže "jasne vizuálne odlíšiť ľudí od plutvonožcov", píšu autori štúdie. U žralokov sa tiež predpokladá, že nevedia rozlišovať farby.

Podľa Ryanovej bolo prekvapujúce, že na videozáznamoch nebol žiaden badateľný rozdiel medzi plavcami a surfermi. Predošlý výskum totiž naznačoval, že u surferov je vyššie riziko útoku žralokom.

O ich správaní sa vie len málo

V roku 2020 bolo na celom svete zaznamenaných menej ako 60 útokov žralokov na ľudí. Podľa vedcov je to však stále dosť na to, aby vyvolávali "neúmerný" strach, keďže o správaní žralokov sa vie veľmi málo.

Lepšie porozumenie týmto druhom by však podľa vedcov pomohlo kritické situácie riešiť. "Hlbšie pochopenie toho, prečo niekedy dochádza k uhryznutiu žralokom, snáď prinesie lepšie riešenia, ktoré tomu nielenže zabránia, ale neohrozia ani iné morské živočíchy," konštatovala Ryanová s tým, že podobným spôsobom chcú skúmať aj iné druhy žralokov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá