Advokát Para potvrdil stretnutie s Ficom: Je zarážajúce, že sa sleduje obhajoba a opoziční politici

Aktualizované:
Policajnú nahrávku Roberta Fica a Roberta Kaliňáka na chate si v utorok zrejme pozrie a vypočuje aj súd, a to pri rozhodovaní o predĺžení väzby bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Aj advokát Marek Para, ktorého tiež zachytila kamera, tvrdí, že na chate sa nepáchala žiadna trestná činnosť.

Je veľmi zarážajúce, že sa sleduje obhajoba a opoziční politici. Pred utorkovým rozhodovaním o predĺžení väzby obvineným v rámci policajnej akcie Očistec to vyhlásil obhajca obvineného policajného exprezidenta Tibora Gašpara Marek Para. 

Reagoval tak na zverejnené videá, ktoré zobrazujú, ako sa na chate stretávali Para, predseda strany Smer-SD Robert Fico, bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, podnikateľ Miroslav Bödör, a tiež syn Tibora Gašpara.

Para potvrdil, že k stretávaniu došlo, odmieta však, žeby sa zúčastnení niečoho protiprávneho dopustili. "Nič iné sa neudialo, ako iba zákonné," skonštatoval. Všetko chce najprv vysvetliť súdu, myslí si však, že je normálne sa stretávať s ľuďmi, ktorí vyhľadávajú právnu pomoc. "Je legitímne právo získavať informácie a získavať dôkazy. O to viac, keď ma nepúšťajú do úplného spisu a nesprístupňujú mi dôkazy," uviedol. 

Odmieta, žeby niekoho na stretnutiach k niečomu nabádal. "Nehovoríme tam nič iné, ako právne rady, na čo sme oprávnení," poznamenal s tým, že ak sa cez média zverejňujú odkazy, že "treba čakať na Národnú kriminálnu agentúru a šúchať nohami", potom nech sa nikto nečuduje, že sa ľudia stretávajú s advokátmi.

Odopierajú im prístup k spisom

"Ja som vopred upozorňoval, že sa uplatňuje dvojaký meter na obhajobu týchto obvinených. To povieme aj sudcovi a rozoberieme každý argument poctivo," skonštatoval advokát. Para tvrdí, že im minimálne rok odopierajú prístup k obrazovým a zvukovým záznamom, či informáciám o trestnom čine. "Odopierajú nám prístup k úplným spisom zo súvisiacich trestných vecí. Napriek tomu, že nám toto právo priznal Najvyšší súd SR," podotkol.

V prípade nahrávok zo stretnutí na chate ho bude zaujímať, pre aký skutok boli začaté. Zatiaľ boli totiž podľa Paru zverejnené len informácie, že z dôvodu vyšetrovania pytliactva. "Treba vyhodnotiť, prečo sa v nahrávkach ďalej pokračovalo, keď je zrejmé, že sa pri stole nerozdeľovali zajačie packy," skonštatoval.

Dôkazy majú potvrdzovať snahy o ovplyvnenie stíhaní

Na Špecializovanom trestnom súde, pracovisko Banská Bystrica, sa v utorok začalo rozhodovanie o predĺžení väzby obvineným v rámci policajnej akcie Očistec. Dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry doplnil svoj návrh o obrazovo-zvukové záznamy. Záznamy a ich prepisy majú potvrdzovať snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz, ako aj diskreditovať a kriminalizovať vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry a prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry.

Ako reagovali na zverejnené náhravky slovenskí politici? Pozrite si v našej reportáži:

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá