Dočkáme sa lieku na covid? Lieková agentúra začala posudzovať antivirotikum molnupiravir

Dočkáme sa lieku na covid? Lieková agentúra začala posudzovať antivirotikum molnupiravir
Zdroj foto: TASR/AP
Európska agentúra pre lieky v pondelok oznámila, že začala posudzovať perorálne antivirotikum molnupiravir, určené na liečbu nového typu koronavírusu, ktoré vyvinula americká farmaceutická firma Merck.

Informovala o tom agentúra AFP. "Výbor EMA pre lieky na humánne použitie začal posudzovať perorálne antivirotikum molnupiravir... vyvinuté (spoločnosťou) Merck Sharp & Dohme v spolupráci s Ridgeback Biotherapeutics na liečbu covidu u dospelých," uviedla Európska agentúra pre lieky vo vyhlásení.

Predbežné výsledky "naznačujú, že tento liek dokáže znížiť schopnosť (koronavírusu) SARS-CoV-2 množiť sa v tele, čím zamedzuje hospitalizáciám a úmrtiam pacientov s covidom", vyhlásila agentúra.

Môže to byť prvý liek na Covid-19

Ak európska agentúra tento liek schváli, pôjde o prvý spôsob liečby ochorenia Covid-19, ktorý si nevyžaduje vpichnutie či intravenózne infúzie. Proces schvaľovania môže trvať aj niekoľko mesiacov, poznamenala AFP.  

Firma Merck tento mesiac zverejnila výsledky klinických štúdií, podľa ktorých jej liek proti covidu v počiatočnom štádiu nákazy znižuje riziko hospitalizácie alebo úmrtia pacienta nakazeného koronavírusom o polovicu.

Do konca roku chce Merck vyrobiť desať miliónov dávok tohto lieku. O schválenie svojho lieku proti covidu na núdzové použitie firma požiadala pred dvoma týždňami i americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá