Sú zaočkovaní, no čaká ich karanténa. Česko ruským turistom Sputnik neuzná

Sú zaočkovaní, no čaká ich karanténa. Česko ruským turistom Sputnik neuzná
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Česko neuzná ruskú očkovaciu látku Sputnik V proti koronavírusu ani u ruských turistov, ktorí vstupujú na územie Českej republiky. Tí tak budú považovaní za nezaočkovaných a po príchode do Českej republiky budú musieť absolvovať karanténu.

Ruská očkovacia látka stále čaká na schválenie Európskou agentúrou pre lieky. O jej čiastočné uznanie v Českej republike sa prednedávnom pokúsila ruská strana. České úrady totiž v uplynulých dňoch dostali viacero žiadostí od desiatok ruských turistov. Tí žiadali o tom, aby Sputnik V v Česku uznali rovnako ako ostatné vakcíny proti koronavírusu, aby po príchode do Českej republiky nemuseli absolvovať povinnú karanténu. Česká strana to však odmietla. V nedeľu o tom informoval portál iRozhlas.cz s odolávaním sa na hovorcu českého ministerstva zdravotníctva Daniela Köppla.

"Sputnik ako očkovaciu látku u ruských turistov neuznáme a budú tak musieť nastúpiť do povinnej karantény. Nemajú európske očkovacie pasy. Je to nastavené tak, že sa neuznávajú konkrétne vakcíny ale európsky certifikát. Vakcína Sputnik nie je uznaná v Európskej únii," uviedol Köppl. Aj napriek tlakom zo strany českého prezidenta Miloša Zemana sa v Česku doposiaľ ruskou vakcínou neočkuje. V blízkej dobe sa zrejme s distribúciou Sputnika V v Česku ani nezačne, keďže podľa agentúry Reuters EMA o jeho schválení zrejme rozhodne najskôr v prvom štvrťroku 2022, píše iRozhlas.

Bývalý český minister zdravotníctva Jan Blatný tiež v minulosti vyhlásil, že pokiaľ je ministrom, tak sa v Česku nebude očkovať látkou, ktorú neschválila EMA. Ruská strana však tvrdí, že oficiálne stanovisko o neuznaní ruskej vakcíny u turistov prichádzajúcich z Ruska doposiaľ nedostala. Ruské veľvyslanectvo v Prahe totiž uviedlo, že nedisponuje oficiálnymi informáciami k otázke ďalšej turistickej výmeny s Ruskom. K zhoršeniu rusko-českých vzťahov prišlo v apríli tohto roku, keď český premiér Andrej Babiš spolu s vicepremiérom Janom Hamáčkom oznámili, že za výbuchom v muničnom sklade v Vrběticiach v roku 2014 boli agenti ruskej vojenskej rozviedky.  

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá