Žalobca požiada novú snemovňu o vydanie Babiša na trestné stíhanie v kauze Čapí hnízdo

Žalobca požiada novú snemovňu o vydanie Babiša na trestné stíhanie v kauze Čapí hnízdo
Zdroj foto: TASR/AP
Dohliadajúci žalobca prípadu európskej dotácie pre českú spoločnosť Farma Čapí hnízdo požiada znovu o vydanie Andreja Babiša na trestné stíhanie.

Žiadosť bude odoslaná do novej snemovňe

Žiadosť však odošle až "novej" Poslaneckej snemovni Parlamentu Českej republiky (PS PČR), ktorá bude mať ustanovujúcu schôdzu 8. novembra. Informoval o tom v stredu spravodajský portál Seznam Zprávy.

Opätovne zvolený poslanec a dosluhujúci český premiér Andrej Babiš je v kauze obvinený z dotačného podvodu. Spolu s ním je trestne stíhaná aj jeho niekdajšia poradkyňa Jana Mayerová (Nagyová). 

"Bude potrebné počkať na rozhodnutie PS PČR o žiadosti o vydanie poslanca na trestné stíhanie," uviedol hovorca pražského mestského štátneho zastupiteľstva Aleš Cimbala.

Babiš obvinenia stále odmieta

Oznámenie o ďalšom postupe prišlo v deň, do ktorého mal dohliadajúci prokurátor Jaroslav Šaroch v kauze pôvodne rozhodnúť, či navrhne obžalovať Babiša a Mayerovú, alebo či prípad zastaví. "Nová lehota pre spracovanie veci zatiaľ nebude stanovená," povedal Cimbala, ktorého citoval server Seznam Zprávy.

Premiér Andrej Babiš opakovane odmieta, že by sa v súvislosti s farmou dialo čokoľvek nezákonné. Mayerová, ktorá teraz používa svoje dievčenské priezvisko Nagyová, povedala, že sa k danej záležitosti nebude vyjadrovať. 

Podstatou kauzy je to, že farma Čapí hnízdo pôvodne patrila Babišovmu holdingu Agrofert. V decembri 2007 sa však premenila na akciovú spoločnosť s akciami viazanými na majiteľa a neskôr získala európsku dotáciu v programe pre malé a stredné podniky. Farma teda peniaze inkasovala, ale podľa polície na ne nemala nárok.  

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá