Dlhoročný konflikt má na svedomí tisíce detí. Bez väčšej pomoci to bude podľa OSN horšie

Dlhoročný konflikt má na svedomí tisíce detí. Bez väčšej pomoci to bude podľa OSN horšie
Zdroj foto: TASR/AP
Najmenej 10-tisíc detí zahynulo alebo utrpelo zranenia počas už sedem rokov trvajúceho konfliktu v Jemene, uviedol v utorok Detský fond OSN (UNICEF).

"Konflikt v Jemene má ďalší hanebný míľnik: od začiatku bojov z marca 2015 tam bolo bolo zabitých alebo zmrzačených 10.000 detí. To sú priemerne štyri deti denne," uviedol hovorca UNICEF James Elder na brífingu v Ženeve, kde vyzval na ukončenie bojov v Jemene. A toto množstvo zahŕňa len tie detské obete, ktorých osud bol organizáciám známy – ale je tu nespočet ďalších, upozornil Elder.

"Na pokračovanie svojej život zachraňujúcej práce v Jemene potrebuje UNICEF naliehavo do polovice roku 2022 viac než 235 miliónov dolárov," dodal. V opačnom prípade bude organizácia nútená obmedziť alebo pozastaviť pomoc pre zraniteľné deti. "Financovanie je zásadné. Môžeme narysovať jasnú spojovnicu medzi podporou darcov a zachránenými životmi. Aj v prípade zvýšenia pomoci sa však vojna musí skončiť," vyhlásil.

"Na súčasnej úrovni financovania a bez ukončenia bojov sa UNICEF nedokáže dostať k všetkým týmto deťom. Neexistuje iný spôsob, ako to povedať: Bez väčšej medzinárodnej pomoci zomrie viac detí – detí, ktoré za túto krízu nie sú vôbec zodpovedné," upozornil Elder. Občianska vojna v Jemene sa začala v roku 2014, keď Iránom podporovaní húsijskí vzbúrenci obsadili hlavné mesto Saná. Saudská Arábia spolu s ďalšími krajinami podporila medzinárodne uznanú jemenskú vládu a vedie od roku 2015 vojenskú ofenzívu proti húsíom. V dôsledku konfliktu zahynuli desaťtisíce ľudí a milióny ďalších boli nútené opustiť svoje domovy.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá