Vedci skúmali hliník v dezodorantoch. Zistili, že spôsobuje zmeny podobné rakovine

Vedci skúmali hliník v dezodorantoch. Zistili, že spôsobuje zmeny podobné rakovine
Zdroj foto: Profimedia (ilu)
Hliníkové soli, ktoré obsahuje väčšina dezodorantov, spôsobujú v bunkách škrečkov podobné zmeny, aké je možné pozorovať u takmer všetkých ľudských nádorov.

Vyplýva to zo štúdie, o ktorej informoval denník Le Monde. Tím vedcov z Oxfordskej univerzity a švajčiarskej súkromnej nemocnice Clinique des Grangettes vystavil hliníkovým soliam bunky škrečka, vrátane buniek mliečnej žľazy. Biológ Stefan Madriota a onkológ André-Pascal Sappino zistili, že kov prenikol do buniek a spôsoboval v nich takzvanú nestabilitu genómu, ktorá patrí medzi znaky nádoru. 

Agresívne nádory sa šírili rýchlo

Títo vedci už skôr zistili, že myšie bunky vystavené podobnej koncentrácii hliníka ako prsné žľazy ľudí, ktorí používali dezodoranty, zmutovali v agresíne nádory, ktoré sa rýchlo šírili.

"Realizovaný výskum ukazuje, že hliník mení DNA buniek spôsobmi, ktoré sú pozorované pri karcinogénnych látkach, a potvrdzuje tak svoj karcinogénny potenciál," uviedli vedci v štúdii publikovanej v odbornom časopise International Journal of Molecular Sciences. Podľa autorov štúdie by verejnosť mala brať vážne spojitosť medzi používaním dezodorantov a nárastom rakoviny prsníka v posledných rokoch. "Viac ako 80 percent nádorov sa nachádza vo vnútornej časti zľazy, v blízkosti podpazušia," uviedol Sappino rozhlasovej stanici France Inter.

Vedec viacmenej uznal, že výsledky, ktoré preukázali pri škrečkoch a myšiach, nie je jednoduché vztiahnuť aj na ľudí. Na stanovenie skutočnej príčinnej súvislosti medzi používaním dezodorantov obsahujúcich hliníkové soli a výskytom rakoviny prsníkov u ľudí, je podľa neho potrebné realizovať dlhodobú štúdiu užívateľov týchto produktov. 

Majú nižšiu koncentráciu hliníka

Vedecký výbor pre bezpečnosť spotrebiteľa, ktorý funguje ako poradný orgán Európskej komisie, v správe z marca 2020 uviedol, že dezodoranty nepredstavujú zdravotné riziko, pokiaľ je ich koncentrácia hliníka nižšia ako 10,6 percenta pre spreje a 6,25 percenta pre ostatné, napríklad tyčinkové alebo guličkové.

Dostupné dezodoranty majú nižšiu koncentráciu hliníka, než akú Vedecký výbor pre bezpečnosť spotrebiteľa uvádza ako nebezpečnú. Výbor tiež dodal, že "systémové vystavenia hliníka prostredníctvom každodenných aplikácií kozmetiky významne neprispieva k telesnej záťaži hliníkom z iných zdrojov".

Francúzska Národná agentúra pre bezpečnosť liečiv a zdravotníckych výrobkov došla v roku 2011 k záverom, že neexistujú žiadne dôkazy pre súvislosť medzi vystavovaním kože hliníku a rozvojom rakoviny. Francúzska Národná agentúra pre bezpečnosť liečiv a zdravotníckych výrobkov však odporučila obmedziť koncentráciu hliníka v kozmetických prípravkoch na 0,6 percenta a nepoužívať výrobky obsahujúce hliník bezprostredne po holení alebo na poškodenú pokožku, pretože absorpcia je v týchto prípadoch väčšia.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá