Muž, ktorý útočil lukom a šípmi, prijal islam. Evidovali ho ako zradikalizovaného

Dán, ktorý je v Nórsku vo väzbe pre podozrenie zo spáchania útoku lukom a šípmi, pred časom konvertoval na islam a bol úradmi označený za zradikalizovaného. Podľa agentúry AP o tom vo štvrtok informovala nórska polícia.

Zabil štyri ženy a muža

"Existovali obavy, že sa tento muž radikalizoval," povedal policajný prezident Ole B. Saeverud. Zadržaný muž je podozrivý, že v stredu večer strieľal do ľudí na viacerých miestach nórskeho mesta Kongsberg. Nórska tlačová agentúra NTB s odvolaním sa na políciu uviedla, že podozrivý použil aj iné zbrane ako luk so šípmi.

Obeťami útoku sú štyri ženy a jeden muž vo veku 50 až 70 rokov, uviedol Saeverud. Zranenia utrpeli dvaja ľudia, ktorí sú hospitalizovaní na jednotke intenzívnej starostlivosti. Jedným z dvojice je policajt, ktorý bol v čase útoku mimo služby.

Na útočníka, pohybujúceho sa v centre mesta a strieľajúceho z luku do ľudí, bola polícia upozornená o 18.13 h miestneho času. Muža zadržala o vyše 30 minút neskôr (o 18.47 h). Následne ho previezla na policajnú stanicu do neďalekého mesta Drammen. Polícia informovala, že streľbe z luku boli vystavení aj policajti privolaní na miesto činu. Predpokladá sa, že páchateľ konal sám.

Obvinenie vznesú neskôr

Momentálne je podozrivý muž predbežne obvinený, oficiálne obvinenie voči nemu vznesú neskôr. Policajný hovorca Öyvind Aas uviedol, že polícia "sa k podrobnejšiemu popisu priebehu udalostí vráti, keď bude mať lepší prehľad o tom, čo sa stalo." 

"Je samozrejmé, že ide o veľmi vážnu a komplexnú situáciu, ktorá - prirodzene - ovplyvňuje (mesto) Kongsberg a tých, ktorí tu žijú," povedal hovorca. Dezignovaný predseda nórskej vlády Jonas Gahr Störe, ktorý by sa mal ujať úradu vo štvrtok, označil útok za "hrozný" a dodal, že mnoho ľudí je v súvislosti s udalosťou v šoku.

Tragickou správou z Nórska bol podľa vyhlásenia na sociálnej sieti Twitter "šokovaný a zarmútený" aj generálny tajomník OSN António Guterres. Kongsberg sa nachádza asi 66 kilometrov juhozápadne od Osla.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá