Poliaci chcú na hranici s Bieloruskom postaviť trvalú bariéru

Poľsko plánuje nahradiť provizórny plot z ostnatého drôtu na hraniciach s Bieloruskom trvalou bariérou, ktorá má zabrániť prílevu nelegálnych migrantov do krajiny.

Plánom je výstavba modernej bariéry

Ako priblížil minister vnútra Mariusz Kaminski, v pláne je výstavba "stabilnej, vysokej bariéry monitorovacím systémom a detektormi pohybu". Tento projekt schválila poľská vláda v utorok večer a musí ho ešte podporiť i tamojší parlament. 

Napriek tomu, že v ňom vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) nemá väčšinu, očakáva sa, že poslanci zahlasujú v prospech tejto iniciatívy. Na projekt je vyčlenený rozpočet vo výške v prepočte 366 miliónov eur. Na výstavbu trvalej bariéry má dohliadať poľská pohraničná stráž. Informovala o tom v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na poľské ministerstvo vnútra. 

Poľskí vojaci začali na hranici s Bieloruskom koncom augusta stavať 2,5 metra vysoký plot z ostnatého drôtu v snahe zastaviť bezprecedentný prílev nelegálnych migrantov, ktorý je podľa Varšavy zámerne podporovaný, respektívne organizovaný režimom autoritárskeho bieloruského lídra Alexandra Lukašenka.

Na hraniciach je vyhlásený núdzový stav

V snahe vyriešiť súčasnú migračnú krízu Poľsko vyhlásilo 2. septembra v oblastiach pri svojich hraniciach s Bieloruskom núdzový stav a jeho platnosť začiatkom októbra predĺžilo o 60 dní.

Reakcia na sankcie

V reakcii na sankcie zo strany EÚ bieloruský líder Lukašenko v máji vyhlásil, že Minsk už viac nebude nelegálnym migrantom brániť v tom, aby jeho krajinu využívali ako tranzitnú trasu na cestu do Európy. 

Členské štáty EÚ Lukašenka obviňujú, že úmyselne podporuje snahy migrantov z krízových regiónov Blízkeho východu a Afriky, ktorých údajne priváža priamo k hraniciam susediacich krajín EÚ. Poľsko, Litva a Lotyšsko v tejto súvislosti rôznymi formami posilnili ochranu a bezpečnosť svojich hraníc.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá