Tomanovej sa končí funkčné obdobie. O post komisárky pre deti sa už uchádzať nebude

TA3 TASR
12.10.2021 13:44

Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská chce obhájiť svoj post aj v nadchádzajúcej voľbe v parlamente. Povedala to s tým, že zatiaľ sa rieši, ktorý poslanec parlamentu ju navrhne. Dodala, že už oslovila poslanecké kluby. Komisárka pre deti Viera Tomanová už do funkcie kandidovať nebude, uviedol to Úrad komisára pre deti.

Tomanová už nebude kandidovať
TASR/Martin Baumann

"Mám záujem kandidovať na nasledujúce funkčné obdobie a pokračovať v rozpracovaných aktivitách v legislatívnej oblasti a systémových zmenách v riešení individuálnych podnetov a monitoringov dodržiavania ľudských práv osôb so zdravotným postihnutím v inštitucionálnych zariadeniach," uviedla Stavrovská. Dodala, že už má aj potrebné podporné stanoviská mimovládnych organizácií.

Stavrovskej i Tomanovej sa onedlho končí funkčné obdobie. Funkcií sa ujali v decembri 2015 na šesť rokov. Poslanci Národnej rady SR majú preto na novembrovej schôdzi voliť nového komisára pre deti i komisára pre osoby so zdravotným postihnutím. Nominovať kandidátov možno do 5. novembra parlamentnému ľudskoprávnemu výboru. Návrhy môžu podávať len poslanci NR SR.

Komisári pre deti a pre zdravotne postihnutých majú chrániť ich práva na súdoch, úradoch, ale aj v súkromných firmách. Človek, ktorý bude zastávať túto funkciu, má mať spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, dosiahnuté vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, byť bezúhonný a akceptovaný reprezentatívnymi organizáciami.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok