Hrozí kolaps. Výdavky na zdravotníctvo nebudú dostatočné, varujú viaceré organizácie

12.10.2021 13:50

Zvýšte rozpočet zdravotníctva o viac ako jednu miliardu. Odkazujú rezortu financií zástupcovia nemocníc, ambulancií, polikliník a lekárov. Návrh budúcoročného rozpočtu je podľa nich nedostatočný. Pre málo peňazí vraj nebudú mať financie na prevádzkové náklady. V hre má byť aj odchod zdravotníkov do zahraničia.

Na spoločnej tlačovej konferencii kritizovali aj rozhodnutie znížiť platbu za poistencov štátu o 232,5 milióna eur. "Rozpočet pre zdravotníctvo počíta s výdavkami v celkovej sume okolo 6,38 miliardy eur, čo je medziročný nárast o 411 miliónov eur. Počíta s úsporou 484 miliónov eur, čo je viac, ako dofinancuje oproti rozpočtu oproti roku 2021," povedal prezident Asociácie súkromných lekárov Slovenskej republiky Marián Šóth s tým, že suma za poistencov štátu sa zníži na 1,1 miliardy eur. Kritizuje, že plán počíta napríklad s veľkými úsporami na špecializovanej ambulantnej starostlivosti.

Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky Tomáš Malatinský, prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko, prezident Asociácie polikliník a zdravotníckych zariadení Štefan Zelník aj prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová sa zhodli v tom, že neustále znižovanie platieb za poistencov štátu ide proti všetkým vyhláseniam vlády, ktorá tvrdila, že chce zvyšovať kvalitu zdravotníctva.  

Zdravotníctvu hrozí kolaps

Varujú, že prípadným znížením platieb za poistencov štátu dôjde v zdravotníctve ku kolapsu. Chýbajúce financie spôsobia podľa nich odchod zdravotníckeho personálu do okolitých štátov, zanikanie oddelení v nemocniciach a realizovať sa nebude môcť ani optimalizácia nemocničnej siete, na čo napokon podľa prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska doplatí pacient.

Šéfka Zväzu ambulantných poskytovateľov doplnila, že stúpa vek zdravotníkov a pacienti už teraz majú problémy nájsť si nových lekárov. Odložená zdravotná starostlivosť spôsobuje, že sa znižuje počet novodiagnostikovaných pacientov. Práve odložená zdravotná starostlivosť spôsobí ďalšie zvýšenie nákladov, keďže pacienti prichádzajú v neskorších štádiách svojej diagnózy a liečba bude nákladnejšia.  

Zástupcovia zdravotníckeho sektora tiež zdôraznili, že kým okolité štáty v čase pandémie zvýšili finančné prostriedky pre zdravotníctvo, jedine na Slovensku je to naopak. Kým platba za poistencov štátu bude v susednom Česku na úrovni 77 eur, na Slovensku to bude 31 eur.

Ministerstvo zdravotníctva na margo tejto témy v utorok reagovalo, že o návrhu rozpočtu pre zdravotníctvo sa ešte rokuje. „Naším cieľom je dostať do systému toľko peňazí, koľko reálne potrebuje. To znamená, aby boli pokryté výdavky na zdravotnú starostlivosť a, samozrejme, aj na adekvátne podmienky, aj na prácu zdravotníkov,“ povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.  

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok