Merkelová na návšteve Izraela rokovala s premiérom Bennettom

Merkelová na návšteve Izraela rokovala s premiérom Bennettom
Zdroj foto: TASR/AP
Odchádzajúca nemecká kancelárka Angela Merkelová v nedeľu uviedla, že mala šťastie zohrať kľúčovú úlohu v posilnení vzťahov medzi Nemeckom a Izraelom po hrôzach holokaustu z čias druhej svetovej vojny. Merkelová to povedala na poslednej oficiálnej návštevy Izraela vo svojej funkcii.

Podľa Merkelovej bude bezpečnosť Izraela najvyššou prioritou pre "každú nemeckú vládu". Odchádzajúca nemecká kancelárka podnikla deviatu, rozlúčkovú návštevu Izraela ku koncu svojho 16-ročného pôsobenia vo funkcii. Predtým, než navštívila pamätník holokaustu Jad va-Šem v Jeruzaleme, rokovala s izraelským premiérom Naftalim Bennettom. Informujú o tom agentúry AP a AFP.

Ako uviedla, po zločinoch holokaustu "bolo možné obnoviť a opätovne vybudovať vzťahy" medzi Nemeckom a Izraelom. "Chcem využiť túto príležitosť a zdôrazniť, že otázka bezpečnosti Izraela bude mať vždy ústredný význam a bude ústrednou témou pre každú nemeckú vládu," povedala Merkelová, stojac vedľa izraelského premiéra.

S expremiérom sa stretnúť neplánuje

Bennett ocenil Merkelovú za upevňovanie vzťahov medzi oboma krajinami s tým, že tieto vzťahy "nikdy neboli silnejšie". Zároveň nemeckú kancelárku označil za "morálny kompas Európy" v súvislosti s jej podporou Izraela. Pred jej návštevou Bennett uviedol, že s Merkelovou očakáva rokovanie o regionálnej bezpečnosti a "predovšetkým o iránskej jadrovej otázke," píše AFP.

Nemecká kancelárka pôvodne plánovala navštíviť Izrael ešte v auguste, cestu však odložila v dôsledku chaotického odchodu amerických a spojeneckých jednotiek z Afganistanu vrátane nemeckých vojakov.

Merkelová sa počas svojej rozlúčkovej návštevy Izraela neplánuje stretnúť s expremiérom Benjaminom Netanjahuom, ktorý bol vo funkcii v rokoch 2009 až 2021. Netanjahua v júni nahradila ideologicky odlišná Bennettova koalícia, pripomína AFP. Nemecká kancelárka sa neplánuje stretnúť ani s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom.

Po rokovaniach s izraelskými vládnymi predstaviteľmi sa v pondelok Merkelová zúčastní v Jeruzaleme debaty za okrúhlym stolom s predstaviteľmi telavivského Ústavu pre národné bezpečnostné štúdiá (INSS) a následne sa vráti do Nemecka.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá