Americká volebná noc rezonovala aj v Bratislave

Aktualizované:
Americká volebná noc rezonovala aj v Bratislave
Zdroj foto: TASR
Dilemou pre hostí americkej volebnej noci, ktorá v utorok večer nabrala na obrátkach v bratislavskom hoteli Radisson BLU Carlton, bol výber maskota.

Vyjadrenie veľvyslanca USA na Slovensku T. Sedgwicka k výsledku amerických volieb

Húževnatý osol, maskot demokratov, alebo silný slon republikánov? Symbolický odznak si stačilo pripnúť, no účastníci podujatia mohli aj symbolicky voliť, hoci ich hlas,  prirodzene, nemohol zmeniť pomery vo Washingtone.

Najmä pre Slovákov malo zvláštnu príchuť môcť si zakrúžkovať meno amerického prezidenta Baracka Obamu alebo jeho republikánskeho vyzývateľa Mitta Romneyho. Američania na Slovensku väčšinou využili možnosť voliť v skoršom termíne a už pred niekoľkými týždňami tak urobil aj americký veľvyslanec v SR Theodore Sedgwick.

"Prvý raz som volil v zahraničí, ale stále sa cítim byť veľmi spojený s dianím v Spojených štátoch, som v kontakte s priateľmi, čítam noviny," prezradil veľvyslanec. Ako ďalej vysvetlil, tohtoročné voľby sleduje o to pozornejšie, že je súčasťou terajšej americkej administratívy - týka sa ho zahraničná politika.

Pripustil, že vízie Obamu a Romneyho sa - hlavne v oblasti ekonomiky - veľmi líšia, v zahraničnej politike by zásadný rozdiel nevidel. Ako si však obaja kandidáti chcú poradiť s deficitom, v tom je veľký rozdiel, dodal veľvyslanec. O všetkom však rozhodnú však voliči a dlhé rady pred volebnými miestnosťami v USA podľa neho dokazujú, že ľudia chcú hlasovať.

Na televíznych obrazovkách bežala online volebná šou CNN, podujatiu dávala typickú americkú atmosféru hudba i ponúkané jedlá. Keď jeden z hostí poznamenal, že hamburger vraj nebol dosť teplý, druhý mu zakontroval, aby skočil oproti do MacDonaldu – ľudia sa skrátka uvoľnene bavili a užívali si tempo rýchlo plynúcej noci.

Na veľký kontrast medzi Obamom a Romneym poukázal Tim Weiner, analytik denníka New York Times. Podľa jeho názoru je republikán "veľmi, veľmi konzervatívny" na rozdiel od demokratického prezidenta, orientovaného skôr do stredu politického spektra než doľava. Pripomenul, že Obama pri nástupe zdedil "neuveriteľný neporiadok", ktorý zanechal jeho predchodca George W. Bush a vyjadril názor, že Obama to zmenil. Počnúc ekonomikou, rútiacou sa do kolapsu (v poslednom roku Bushovej administratívy stratili USA štyri milióny pracovných miest), cez problémy dvoch vojenských konfliktov až po otázky zdravotníckeho zabezpečenia pre obyčajných ľudí.

Obama dokázal neobyčajne veľa, tvrdí Weiner. Prečo to niektorí Američania nevidia, na to mal pohotový novinár tiež odpoveď - ľudia nečítajú noviny. Zároveň dodal, že Romney, ktorý sa usiluje o post prezidenta sedem rokov, doteraz Američanom nevysvetlil svoju politiku –daňové a ekonomické plány, zahraničnú politiku.

Sľúbil veľa, ale sľúbiť sa dá všeličo, kritizoval Weiner republikána, ktorý podľa jeho názoru nemá plán. Treba mať plán, aby sa dal meniť chod vecí – prezident nie je Boh, vtipne vysvetlil novinár renomovaného periodika. Politici, diplomati, ľudia z biznisu, umelci, novinári, tí všetci si vymieňali názory na súčasné dianie v USA i vo svete, zvažovali možnosti.

Tipovali víťaza amerických volieb, hoci so svojím kandidátom nechceli ísť veľmi na bubon. Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik však úprimne povedal, že jeho favoritom je Obama. Vyjadril presvedčenie, že tieto voľby budú mať vplyv aj na Európu a transatlantické vzťahy. "Voľby pred štyrmi rokmi ukázali, že zahraničná politika sa dá robiť aj inak než konfrontáciou a presadzovaním záujmov len jednej krajiny a tento pohľad potrebuje aj Európa a potrebuje mať v Spojených štátoch amerických silného partnera," podotkol bratislavský primátor.

Dodal, že preto je dôležité, kto povedie Spojené štáty a americké voľby sa tak trochu "týkajú aj nás". Pre hovorcu amerického veľvyslanectva Matta Millera to už boli druhé voľby v zahraničí – svoj hlasovací lístok poslal poštou. Zdôraznil, že voliť je právo, ktoré z historického hľadiska nebolo vždy samozrejmosťou ani v USA, ale zároveň je to svojím spôsobom aj zodpovednosť.

Pripomenul slová svojho starého otca, ktorý mu hovoril, že voliť treba a má chodiť hlasovať, pretože ak to neurobí, nemôže sa na nikoho sťažovať. Hotdogy sa míňali jedna radosť a noc ubiehala rýchlo. Biele, červené a modré volebné balóny sa zľahka hojdali vo vyzdobenej miestnosti, nerozkýval ich žiadny volebný hurikán. Každý chápal, že na výsledky si bude treba počkať, tesný zápas Obamu a Romneyho bude čoskoro históriou – Spojené štáty  i netrpezlivý svet sa dozvedia meno víťaza.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá