Tropická búrka Dianmu si vyžiadala šesť obetí, zaplavila už 70-tisíc príbytkov

Tropická búrka Dianmu si vyžiadala šesť obetí, zaplavila už 70-tisíc príbytkov
Zdroj foto: SITA (ilustračné)
Tropická búrka Dianmu si vyžiadala v Thajsku najmenej šesť obetí na životoch a zaplavila už 70.000 príbytkov. Búrka doteraz spôsobila záplavy v 30 thajských provinciách, pričom najväčšie škody evidujú v strednom Thajsku, priblížil tamojší úrad pre prevenciu a zmierňovanie následkov katastrof.

Spomínané obete hlásia z provincií v severnej a strednej časti krajiny. Hladina vody v rieke Menam-Čao-Praja, ktorá tečie aj cez thajskú metropolu Bangkok, je čoraz vyššia, pretože úrady sú pre výdatné dažde nútené vypúšťať vodu z priehrad, ktoré sú na nej vybudované. Obyvatelia Bangkoku dúfajú, že sa nezopakuje katastrofická monzúnová sezóna z roku 2011, keď bola pod hladinou až pätina hlavného mesta a zomrelo viac ako 500 ľudí.

Bangkocké úrady informovali, že hladinu rieky pozorne sledujú a pripravili vodné čerpadlá aj vrecia s pieskom. Kancelária bangkockého guvernéra avizovala, že vydá varovanie, ak budú hroziť prudké záplavy. Bangkok stojí na niekdajšom močarisku, len 1,5 metra nad morom. Poľnohospodárska pôda a ryžové polia dokázali v minulosti absorbovať povodňové vody, väčšinu týchto prírodných riešení však nahradili nehnuteľnosti. Avizovaný protipovodňový systém podzemných rezervoárov a tunelov navyše ešte nie je dokončený. Dôvodom sú podľa miestnych médií spory o pozemky.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá