K baníkom uviaznutým pod zemou sa dostal záchranný tím, dostali jedlo a vodu

Na severe Kanady pokračuje záchrana 39 baníkov, ktorí uviazli pod zemou. K mužom sa už dostal prvý záchranný tím, ktorý im doniesol jedlo aj vodu. Podľa prvotných informácií nikto nie je zranení.

Ako uvádza agentúra AP, baníci sa nachádzajú v hĺbke až 1200 metrov.

Zablokovanie šachty spôsobilo odtrhnutie lyžice banského rýpadla, v dôsledku ktorého došlo aj k znefunkčneniu systému zabezpečujúceho prepravu baníkov do a zo šachty. K baníkom sa však neskôr dostali "záchranári a začali ich prepravovať na povrch pomocou špeciálneho rebríka," oznámila firma Vale.

Pri incidente, ku ktorému došlo v nedeľu poobede miestneho času, podľa úradov nedošlo k žiadnym zraneniam. Podľa brazílskej ťažobnej spoločnosti Vale, ktorá vlastní baňu Totten v meste Sudbury, majú baníci zabezpečený prístup k jedlu a vode.

Ako uvádza agentúra AFP, od nedele sú všetky práce v bani pozastavené. Spoločnosť tvrdí, že pred obnovením ťažby najprv vykoná v bani kontrolu.  

Baňu Totten zatvorili v roku 1972, no spoločnosť Vale ju po rekonštrukcii znovu otvorila v roku 2014. Za prvých šesť mesiacov roka 2021 sa v nej vyťažilo približne 3600 ton niklu, pripomína AFP.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá