Rezort pôdohospodárstva chce hľadať riešenia. Iniciuje stretnutie zväzu pekárov a reťazcov

Rezort pôdohospodárstva chce hľadať riešenia. Iniciuje stretnutie zväzu pekárov a reťazcov
Zdroj foto: SITA/Marko Erd
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR iniciuje stretnutie zástupcov zväzu pekárov a obchodných reťazcov, aby spoločne zanalyzovali situáciu a hľadali možné riešenia. Uviedol to odbor komunikácie MPRV v reakcii na vyjadrenia Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov k vysokým cenám energií.

Podľa rezortu vláda pripravuje opatrenia, ktoré ochránia  najzraniteľnejšie vrstvy obyvateľstva. "Kolegovia z vlády sa budú snažiť pripraviť schémy, ktoré ochránia tie sociálne slabšie skupiny obyvateľstva," zdôraznil v reakcii na zväz na pondelkovom brífingu šéf MPRV Samuel Vlčan. Zväz informoval, že situácia so stúpajúcimi cenami elektrickej energie a plynu ťažko dolieha na pekárov, cukrárov aj cestovinárov. Výroba chleba či pečiva je energeticky veľmi náročná a po nákladoch na pracovnú silu a suroviny tvoria práve ceny energie tretiu najvýznamnejšiu nákladovú položku. Ak štát nepristúpi k urýchlenému riešeniu situácie, pekári, ktorí sú už teraz na hrane výrobných nákladov, môžu byť nútení zastaviť výrobu.

"Ceny plynu oproti septembru minulého roka stúpli o 170 %. Ceny elektrickej energie lámu rekordy a sú oproti minulému roku dvojnásobne vyššie. Od plynu a elektrickej energie sme pri našej výrobe úplne závislí. Vláda musí urgentne nájsť riešenie pre podniky zásobujúce obyvateľov potravinami. Týka sa to nielen pekárov, ale aj  ďalších sektorov potravinárstva, ako sú mliekari, mäsiari či sladovníci, ktorí sú v podobnej situácii," povedal Milan Lapšanský, výkonný riaditeľ SZPCC.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá