Na súde sa začal proces s bývalým generálnym prokurátorom Trnkom

6.9.2021 09:34

Pred samosudcom Okresného súdu Bratislava I Marekom Filom sa začalo v pondelok prvé hlavné pojednávanie s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom v kauze Gorila.

Dohodu o vine odmietol

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka odmietol uzavrieť dohodu o vine a treste a urobiť vyhlásenie o vine. "Som nevinný. Myslím si, že počas hlavného pojednávania preukážeme, kde sú pochybenia vyšetrovateľa a nesúlad s časovým stavom vývoja kauzy. Rozhodne nezávislý súd," zdôraznil Trnka. Podľa neho akékoľvek dôkazy ku kauze spisu s krycím názvom Gorila sa našli u podnikateľa Mariana Kočnera. "Ja som dôkazmi uvádzanými v spise Gorila nedisponoval," povedal ďalej.

"Obžalobu odmietame. Skutok sa nestal a môj klient ju nespáchal,“ zdôraznil zase po prednese obžaloby zo strany prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry obhajca Trnku.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry a aj samosudca prečítali zápisnice zo svedeckých výpovedí. Postupne prokurátor prečítal výpovede priateľa Dobroslava Trnku Oskára Bereczka, jeho syna Tibora a následne aj výpoveď exsiskára Petra Tótha. Bereczk spoločne s Dobroslavom Trnkom a podnikateľom Lórantom Kósom mali vydierať finančníka Jaroslava Haščáka spisom Gorila. Pred samosudcom OS Bratislava I sa čítala aj výpoveď Kósu, ktorý priznal, že s Trnkom má dobrý a priateľský vzťah.

Proces prerušili do utorka

Prvé hlavné pojednávanie v kauze Gorila bude pokračovať v utorok (7. 9.). Predvolaný je bývalý generálny prokurátor Jaroslav Čižnár a ďalší svedok. Prehrávať by sa mali aj obrazové a zvukové záznamy. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sa po ukončení procesu v pondelok odmietol vyjadriť k priebehu konania. Nevyjadril sa ani Dobroslav Trnka.

Prokurátor ÚŠP podal obžalobu na Dobroslava Trnku zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa na súd na začiatku mája. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry podal na začiatku marca návrh na podanie obžaloby na Dobroslava Trnku na ÚŠP. Podľa záverov vyšetrovateľa si bývalý šéf Generálnej prokuratúry SR nemal splniť povinnosť vyplývajúcu mu zo zákona, teda stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel.

Kauza Gorila

Obvinený mal podľa slov polície zločin spáchať ako verejný činiteľ zneužitím svojej právomoci, a to závažnejším spôsobom konania a po dlhší čas. Od podnikateľa Mariana Kočnera mal prevziať zvukovú nahrávku obsahujúcu rozhovory osôb z podnikateľského prostredia, politikov a predstaviteľov štátnych orgánov. Z rozhovorov na nahrávke mali pritom vyplývať podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov, najmä korupčného charakteru.

Vyšetrovateľ NAKA obvinil Dobroslava Trnku z tohto zločinu v decembri 2019. Skutku sa mal dopustiť v rokoch 2007 až 2014. Podľa polície si nesplnil povinnosť vyplývajúcu mu z Trestného poriadku po prevzatí zvukovej nahrávky zo spravodajskej operácie Slovenskej informačnej služby pod krycím názvom Gorila. Nahrávku ukrýval a neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní. Konať tak mal s úmyslom zadovážiť majetkový prospech sebe a podnikateľovi Marianovi Kočnerovi.

Dobroslavovi Trnkovi naďalej trvá dočasné pozastavenie výkonu funkcie prokurátora. Koncom mája ho generálny prokurátor SR Maroš Žilinka preložil z Generálnej prokuratúry SR na Krajskú prokuratúru v Žiline.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok