Japonsko deň po otvorení paralympiády rozšírilo núdzový stav na ďalšie regióny

Japonsko deň po otvorení paralympiády rozšírilo núdzový stav na ďalšie regióny
Zdroj foto: TASR/AP
V Japonsku pribúda nakazených koronavírusom.
Japonská vláda v stredu rozhodla, že rozšíri núdzový stav spôsobený koronavírusom na osem ďalších oblastí. Urobila tak deň po otváracom ceremoniáli paralympiády. Dôvodom je stúpajúci počet prípadov nákazy, ktoré dostali nemocnice pod tlak.

Opatrenie prichádza zároveň s koncom školských prázdnin, keď infektológovia odporúčajú odklad začatia vyučovania v triedach, aby sa zmiernilo riziko šírenia nákazy koronavírusom. Krajina zaznamenáva v posledných týždňoch vyše 20-tisíc nových prípadov denne, pričom sa šíri nákazlivejší variant delta.

Miest v nemocniciach je málo

V mestských oblastiach, ako napríklad Tokio, nechávajú pacientov vo vážnom stave čakať celé hodiny alebo musia cestovať dlhé vzdialenosti v sanitkách, kým sa nájdu dostupné nemocničné lôžka.

"Počet nových prípadov naďalej dosahuje rekordy po celej krajine," povedal premiér Jošihide Suga ministrom a vládnym predstaviteľom, keď oznamoval rozšírenie núdzového stavu. "Prenosnosť variantu delta je extrémne silná. Potrebujeme, aby s nami ľudia ďalej spolupracovali, ak máme zvládnuť túto krízu," dodal.

Núdzový stav bude platiť v ôsmich ďalších regiónoch, pričom už platí v 13 oblastiach vrátane metropoly Tokio. Predbežný dátum ukončenia je 12. september.

Práca z domu a zákaz chodiť von

Opatrenie znamená, že do veľkej miery je obmedzený predaj alkoholu v reštauráciách a baroch, ktoré zároveň musia skôr zatvárať. Takisto majú ľudia pracovať z domu a nechodiť von, ak to nie je naliehavé.

Vláda tiež plánuje zaviesť v štyroch ďalších regiónoch menej prísne opatrenia.

Celkovo bude plánovaný krok vlády znamenať, že 33 zo 47 regiónov Japonska bude musieť dodržiavať prísnejšie pandemické pravidlá, keďže krajina hostí po letných olympijských hrách aj paralympiádu.

Organizátori tvrdia, že ich opatrenia zastavili šírenie nákazy z účastníkov na japonskú verejnosť, ale niektorí odborníci argumentujú, že konanie športových podujatí podkopáva posolstvo vlády o pandémii a posmeľuje ľudí, aby chodili von.

Možnosťou je predĺženie prázdnin

Hlavný poradca vlády pre pandémiu v stredu zákonodarcom povedal, že obce a mestá by mali uvažovať nad predĺžením letných prázdnin pre školákov, lebo tak zabránia šíreniu nákazy.

Vláda zatiaľ vylúčila plošné zatváranie škôl a pokračuje v očkovaní obyvateľstva, ktoré sa začalo pomaly, ale už nabralo rýchlosť – teraz je plne zaočkovaných okolo 40 percent populácie.

Japonsko dosiaľ zaznamenalo počas pandémie približne 15.500 mŕtvych.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá