Ľudia majú strach, správy o zabíjaní Afgancov Talibanom pribúdajú

Ľudia majú strach, správy o zabíjaní Afgancov Talibanom pribúdajú
Zdroj foto: TASR/AP
Správy o cielenom zabíjaní v afganských oblastiach ovládnutých Talibanom sa v piatok hromadili a vyvolávali obavy, že členovia radikálneho hnutia vrátia Afganistan do čias utláčateľského režimu, keď boli pri moci.

Ľudí neupokojuje ani to, že Taliban vyzval imámov, aby na piatkových modlitbách šírili posolstvo jednoty a aby apelovali na obyvateľov, nech neutekajú z krajiny. Tisíce obyvateľov, ktorí sa obávajú páchania zločinov novými faktickými vládcami, utekajú na letisko v Kábule alebo na hraničné priechody, lebo sa zúfalo snažia uniknúť po bleskovom, nečakanom dobytí krajiny Talibanom. Ďalší ľudia vychádzajú do ulíc protestovať proti prevzatiu moci Talibanom – tento odpor jeho bojovníci násilne potláčajú.

Afganci sú skeptickí

Taliban vyhlasuje, že je umiernenejší v porovnaní so svojim vládnutím v 90. rokoch 20. storočia. Dokonca tvrdí, že odpustil ľuďom, ktorí proti nemu posledných 20 rokov, od invázie pod velením Američanov, bojovali. Mnohí Afganci sú však skeptickí a obávajú sa, že Taliban vymaže všetok pokrok dosiahnutý za dve desaťročia, predovšetkým v prípade žien. Ľudskoprávna organizácia Amnesty International priniesla v piatok ďalšie dôkazy, ktoré protirečia tvrdeniam Talibanu, že sa zmenil.

Výskumníci AI sa rozprávali s očitými svedkami v provincii Ghazní, podľa ktorých Taliban 4. – 6. júla zabil deväť mužov z etnika Hazárov v dedine Mundaracht. Z týchto mužov šiestich zastrelili a troch umučili na smrť. Hazárovia sú menšina šiitských moslimov, ktorých predtým Taliban prenasledoval a ktorí v posledných rokoch dosiahli veľký pokrok vo vzdelaní a spoločenskom postavení.

Surovosť týchto vrážd "pripomenula správanie Talibanu v minulosti a je desivým náznakom, čo môže vláda Talibanu priniesť", uviedla šéfka AI Agnes Callamardová. AI varovala, že mnoho prípadov zabíjania je možno nepodchytených, pretože Taliban prerušil siete mobilných operátorov v mnohých oblastiach, ktoré dobyl, aby zabránil zverejneniu záberov.

Razie od domu k domu

Organizácia na ochranu novinárov Reportéri bez hraníc zasa so znepokojením upozornila na správu, že bojovníci Talibanu v stredu zabili člena rodiny žurnalistu pracujúceho pre nemeckú stanicu Deutsche Welle. Stanica oznámila, že bojovníci robili razie od domu k domu a hľadali tohto žurnalistu, ktorý sa medzitým premiestnil do Nemecka. Podľa DW Taliban urobil aj razie v domoch najmenej troch jej novinárov.

"Žiaľ, toto potvrdzuje naše najhoršie obavy," uviedla Katja Glogerová z nemeckej sekcie RSF. "Brutálne činy Talibanu ukazujú, že životy pracovníkov nezávislých médií v Afganistane sú akútne ohrozené," dodala.

Medzitým súkromná spravodajská služba RHIPTO so sídlom v Nórsku, ktorá poskytuje informácie OSN, podľa svojich slov získala dôkazy, že Taliban zatýka Afgancov z čiernej listiny ľudí, ktorí podľa neho pracovali na kľúčových miestach v predchádzajúcej afganskej štátnej správe alebo pre zahraničné sily pod velením USA.

Christian Nellemann ako výkonný riaditeľ RHIPTO – Nórskeho centra pre globálne analýzy – v e-maile napísal, že vedia o viacerých výhražných listoch zaslaných Afgancom vrátane muža, ktorého Taliban tento týždeň odviedol z jeho bytu v Kábule. Listy zaslala a opečiatkovala Vojenská komisia Talibanu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá