Turecko začalo stavať múr proti utečencom z Afganistanu, mal by byť dlhý až 295 kilometrov

Turecko začalo stavať múr proti utečencom z Afganistanu, mal by byť dlhý až 295 kilometrov
Zdroj foto: TASR/AP
Turecko začalo na hraniciach s Iránom stavať betónový múr, ktorý má zabrániť prílevu utečencov z Afganistanu po tom, čo tam moc prebralo militantné hnutie Taliban. Informovala o tom v utorok agentúra AFP na svojom účte na Twitteri.

Momentálne Turecko buduje päťkilometrový úsek tejto pohraničnej bariéry, avšak celkovo plánuje postaviť až 295 kilometrov dlhý múr. Jeho súčasťou majú byť podľa AFP i ostnaté drôty a zákopy.

Turecký minister obrany Hulusi Akar pre denník Hürriyet uviedol, že bariéra je už z veľkej časti hotová. "Vykopaných bolo takmer 150 kilometrov. Posilnili sme i základne na hraniciach," priblížil Akar. "Zintenzívňujeme práce, naše hranice budú nepriechodné," zdôraznil turecký politik.

Bojovníci Talibanu obsadili v nedeľu afganské hlavné mesto Kábul prekvapujúcu ľahko a zvrhli vládu, dve desaťročia vojensky podporovanú Spojenými štátmi a NATO. Náhla zmena situácie vyvolala paniku medzi Afgancami, ktorí sa masovo snažia dostať z vlasti.

Turecko podobne ako iné krajiny vyslalo do Afganistanu letecký špeciál, ktorý v pondelok do Ankary dopravil 324 tureckých občanov pracujúcich v Kábule. Minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v tejto súvislosti dodal, že Ankara je, čo sa týka evakuácie svojich občanov, v kontakte s veľvyslanectvom v afganskej metropole. O možnosti evakuácie už upovedomili zhruba 1500 Turkov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá