Odvaha postaviť sa diktátorovi. Na zatknutie bývalého veľvyslanca reagovali aj poslanci

Odvaha postaviť sa diktátorovi. Na zatknutie bývalého veľvyslanca reagovali aj poslanci
Zdroj foto: TASR/Martin Baumann
Bývalého bieloruského veľvyslanca na Slovensku Igora Alexandroviča Leščeňu považuje nezaradený poslanec parlamentu Tomáš Valášek za slušného človeka, ktorý mal odvahu postaviť sa diktátorovi. Podpredseda Národnej rady SR Juraj Blanár (Smer-SD) v reakcii na zadržanie Leščeňu uviedol, že bezdôvodná kriminalizácia opozície v demokratickej krajine je neprípustná.

"Stretol som sa s ním osobne, poznám ho ako slušného človeka, ktorý mal odvahu postaviť sa diktátorovi. Vedel, že ho to bude stáť zamestnanie. Že skončí v cele, to je už smutným dôkazom paranoje a pomstychtivosti režimu, ktorý drží aktuálne vo väzbe vyše 600 politických väzňov - tým prečíslil mnohé bývalé komunistické režimy vo východnej Európe," reagoval pre TASR Valášek.

Blanár pre TASR uviedol, že nepozná dôvody zatknutia bývalého veľvyslanca, ale akákoľvek bezdôvodná kriminalizácia opozície v demokratickej krajine je podľa neho neprípustná. "Každá vládna moc, ktorá nedokáže vládnuť hodnotovo a presvedčiť ľudí o svojej kompetentnosti, sa uchyľuje k takýmto praktikám, ako je to, bohužiaľ, v súčasnosti aj na Slovensku," doplnil podpredseda parlamentu.

Leščeňa bol zadržaný spolu s ďalšími zástupcami opozičnej platformy Schod. Bieloruské úrady vykonali domové prehliadky u viac ako 30 delegátov tejto platformy. Prehľadali aj Leščeňov byt. Následne ho zadržali a v súčasnosti sa nachádza vo väzbe.

 

Leščeňa v auguste 2020 vyjadril ako prvý vedúci diplomatického zastupiteľstva svojej krajiny solidaritu s účastníkmi protestov, ktoré sa v Bielorusku konali po prezidentských voľbách. Z postu veľvyslanca na Slovensku rezignoval 18. augusta 2020. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko Leščeňu z tejto funkcie oficiálne odvolal 24. augusta 2020

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá