Exšéf kontrarozviedky SIS Arpáš vinu odmieta, podľa Poláka je obžaloba nezákonná

Bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomír Arpáš, obvinený v rámci akcie Babylon, vinu odmieta. Za nevinného sa považuje aj právnik František Polák. Obaja to uviedli na začiatku hlavného pojednávania na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica.

Ľubomír Arpáš využil svoje právo a na štvrtkovom hlavnom pojednávaní vypovedať nebude. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry preto navrhol prečítať na súde predchádzajúcu výpoveď bývalého príslušníka SIS. Ľubomír Arpáš je spoločne s Františkom Polákom a Ľubomírom T. obžalovaný z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu vydierania, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zločinu podplácania. Obvinení boli v rámci minuloročnej akcie Babylon, keď Národná kriminálna agentúra zadržala dovedna päť osôb. Uzavrieť dohodu o vine a treste v úvode hlavného pojednávania odmietli.

Obžaloba je podľa Poláka svojvoľná

Trojica obžalovaných mala vydierať majiteľa spoločnosti Podtatranská hydina Pavla Konkoľa. Ten bol obvinený v inej daňovej trestnej činnosti a jeho právnym zástupcom bol práve František Polák. Od podnikateľa mali obžalovaní žiadať úplatky výmenou za to, že polícia nebude vyšetrovať podozrenia v jeho firmách. Podľa ÚŠP mali fungovať ako organizovaná skupina.

Obžalovaný právnik František Polák vo svojej výpovedi počas hlavného pojednávania označil trestné stíhanie za vykonštruované a cielené. Žiadna organizovaná skupina podľa jeho slov neexistovala a on sám úplatok nikdy nezobral a ani nerozdeľoval. „Nesúhlasíme s obžalobou, považujeme ju za nezákonnú a svojvoľnú,“ povedala právna zástupkyňa Poláka Júlia Vestenická. Obhajoba odmieta všetky skutky obsiahnuté v obžalobe.

Dokazovanie je ešte úplne na začiatku, dnes prebehli výsluchy obžalovaných,“ uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry s tým, že k detailom prípadu sa preto zatiaľ nebude bližšie vyjadrovať. Dodal však, že najprísnejšou sadzbou pre obžalovaných je trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov až doživotie. Poškodená strana si v rámci súdneho konania uplatňuje náhradu škody voči obžalovaným vo výške 1 milión 750-tisíc eur.

Predseda senátu ŠTS po výsluchu Františka Poláka prerušil hlavné pojednávanie. Pokračovať by malo v piatok výpoveďou svedka Mareka Timka.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá