Prečo sa majú očkovať aj mladí? V Anglicku je jeden z piatich hospitalizovaných vo veku 18 až 34 rokov

Prečo sa majú očkovať aj mladí? V Anglicku je jeden z piatich hospitalizovaných vo veku 18 až 34 rokov
Zdroj foto: TASR/AP
ilustračné foto
Jeden z piatich ľudí prijatých s covidom do nemocníc v Anglicku je vo veku od 18 do 34 rokov, uviedla generálna riaditeľka Národnej zdravotnej služby (NHS) Amanda Pritchardová pre BBC. Podľa jej slov je asi tisíc mladých dospelých v súčasnosti v nemocniciach vo vážnom stave.

Podľa jej slov je preto dôležité, aby sa ľudia prihlásili na očkovanie. Dodala tiež, že v súčasnosti prijímajú do nemocnice štyrikrát viac mladých dospelých ako na vrchole zimnej vlny. Počas zimného nárastu chorých, bolo v nemocnici asi 5,5 percenta mladých dospelých.

Podľa Amandy Pritchardovej to „ukazuje, aký účinný bol očkovací program pri ochrane ľudí, zastavení ich hospitalizácií a zaistení bezpečnosti“. Varovala, že mladí nezaočkovaní ľudia môžu vážne ochorieť a dodala, že „nie sú imúnni a najlepším spôsobom, ako sa môžu úplne chrániť, je vakcína“.

Očkovanie funguje

Ako píše BBC, v istom zmysle ukazujú najnovšie čísla, ktoré zaznamenávajú výrazne vyšší podiel mladších ako 35 rokov medzi pacientmi s covidom v nemocniciach, úspech očkovacieho programu. V januári, keď sa vakcinácia rozbiehala, boli starší ľudia častejšie vážne chorí na covid a potrebovali hospitalizáciu. Teraz sú takmer všetci chránení dvomi dávkami vakcíny.

Hoci na začiatku najnovšej vlny nebol počet pacientov v nemocniciach vysoký, teraz sa pomaly vyrovnáva zimnej vlne. V júli rýchlo rástol počet pacientov a pribudlo aj mladých neočkovaných pacientov. Dokazuje to, že aj mladí môžu ochorieť natoľko, že budú potrebovať hospitalizáciu.

V posledných dňoch sa však príjem nových pacientov pomerne stabilizoval, čo dáva podľa Pritchardovej dôvody na „opatrný optimizmus“, národná zdravotná služba je však podľa nej stále pod veľkým tlakom.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá