Slovensko dostalo prvých 76 miliónov eur z únie. Prioritou je školstvo

Aktualizované:
Slovensko dostalo prvých 76 miliónov eur z únie. Prioritou je školstvo
Zdroj foto: SITA/Jozef Jakubčo (ilu)
Slovensko už dostalo prvú časť peňazí od Európskej únie určených na zmiernenie dosahov koronakrízy. Z balíka REACT-EÚ prišlo zatiaľ skoro 76 miliónov eur.

Informovala o tom v utorok vicepremiérka a ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Veronika Remišová. Celkovo má Slovensko z pokrízového balíka dostať 780 miliónov eur.

"Vďaka financiám z nástroja REACT-EÚ môžeme zvýšiť prostriedky v jednotlivých operačných programoch a tieto peniaze použijeme najmä na podporu zdravotníctva, školstva, zamestnanosti a rozvoja regiónov. Práve tieto oblasti boli totiž pandémiou najviac zasiahnuté," vyhlásila Remišová.

Rezort pre investície doplnil, že Európska komisia ešte počas mája a júna schválila zvýšenie rozpočtov štyroch programov - Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), Operačného programu (OP) Ľudské zdroje, OP Efektívna verejná správa a OP potravinovej a základnej materiálnej pomoci.

Rezort vyhlásil už aj prvé výzvy na predkladanie projektov v oblastiach, ako je zvýšenie dostupnosti dištančného vzdelávania, rozširovanie kapacít základných škôl v Bratislavskom kraji, zvýšenie kvality odborného vzdelávania v Banskobystrickom kraji alebo pokračovanie projektu miestnych občianskych poriadkových služieb.

Zvyšenie dostupnosti dištančného vzdelávania

"Pandémiu sme, žiaľ, ešte neporazili. V prvej aj druhej vlne boli žiaci a študenti ukrátení o vyučovanie v školách a museli prejsť na dištančné vzdelávanie. Nebolo to jednoduché a nie všetci dokázali hladko prejsť na vyučovanie prostredníctvom internetu," dodala Remišová s tým, že preto jednou z priorít jej rezortu v rámci investícií z pokrízového balíka bude práve zvýšenie dostupnosti dištančného vzdelávania.

Na rozširovanie kapacít základných škôl v Bratislavskom kraji už bola vyhlásená výzva z regionálneho programu IROP, a to v objeme 40 miliónov eur, na zvýšenie kvality odborného vzdelávania v Banskobystrickom kraji je určená podpora v objeme vyše šiestich miliónov eur.

Už prijaté zálohové platby z balíka REACT-EÚ zvýšia prostriedky v IROP o viac než 25 miliónov eur, OP Ľudské zdroje o zhruba 41 miliónov eur a OP Efektívna verejná správa o približne deväť miliónov eur.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá