Obedy zadarmo aj počas prázdnin. Začína sa vyplácať mzda zvýšená o daňový bonus

TA3 TASR
6.8.2021 09:40

Čoskoro začnú zamestnávatelia vyplácať rodičom mzdu, ktorá bude vyššia o zvýšený daňový bonus. Ten je náhradou za klasické "obedy zadarmo" pre pracujúcich rodičov. Uviedla to hovorkyňa ministra práce Eva Rovenská. "Prakticky tak financujeme stravu pre deti aj počas prázdnin," skonštatovala.

školská jedáleň školák dieťa obed ilu 1140 px (SITA/Michal Burza)
SITA/Michal Burza

"Tak ako minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) sľúbil, nárok na pomoc vo forme obedov zadarmo alebo zvýšeného daňového bonusu bude mať v novom školskom roku každé dieťa vo veku od šiestich do 15 rokov," dodala Rovenská.

Hovorkyňa tak reagovala na otázku, či plánuje ministerstvo nejakým spôsobom ošetriť to, že ak rodičia detí od šesť do 15 rokov majú nárok na zvýšený daňový bonus, ale vyberú si dotáciu na stravu, zaniká im nárok aj na základný daňový bonus. Upozornil na to odborník z oblasti daní a odvodov Jozef Mihál odvolávajúc sa na usmernenie Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Pripomenula, že rezort delením na nárok na zvýšený daňový bonus alebo nárok na dotáciu na stravu vyriešil problém s existenciou skupiny rodičov, ktorá nemala nárok na zvýšený daňový bonus - pre ich deti ostávajú obedy zadarmo. "Platí, že ak je dieťa v hmotnej núdzi alebo navštevuje školu, kde je viac ako 50 % detí v hmotnej núdzi, alebo majú rodičia príjem nižší, ako je životné minimum, také dieťa má nárok na obedy zadarmo a zároveň jeho pracujúci rodičia na zvýšený daňový bonus," zdôraznila hovorkyňa.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok