Fico sa nevzdáva, pre novelu o covid preukazoch sa obráti na Ústavný súd

Fico sa nevzdáva, pre novelu o covid preukazoch sa obráti na Ústavný súd
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák
Opozičná strana Smer-SD sa pre novelu, podľa ktorej môže Úrad verejného zdravotníctva SR pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny covid preukaz, obráti na Ústavný súd SR.

Vyplýva to z vyjadrenia predsedu Smeru Roberta Fica, informoval hovorca strany Ján Mažgút.

"Vyzvali sme pani prezidentku, aby tento nezmyselný zákon z dielne vládnej koalície nepodpísala. Ale naopak, namiesto toho, aby využila svoju právomoc a podala tento zákon na Ústavný súd, tak sa rozhodla podpísať ho okamžite – v podstate v priebehu 24 hodín – od jeho prijatia. Preto nám neostáva nič iné, ako obrátiť sa na Ústavný súd," skonštatoval Fico.

Kritizuje prezidentku

Predmetná novela zákona podľa Fica rozdeľuje a diskriminuje spoločnosť. Nezaočkovaní ľudia sú podľa neho nútení k očkovaniu, pretože budú podliehať rôznym opatreniam a obmedzeniam, ktoré sú v rozpore s Ústavou SR. Predseda Smeru kritizuje, že prezidentka Zuzana Čaputová zákon podpísala.

Novelou zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia umožňuje Úrad verejného zdravotníctva SR prihliadať pri tvorbe protipandemických opatrení na digitálny covid preukaz. Ten informuje, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu Covid-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová novelu podpísala v pondelok. Parlament o právnej norme rokoval v skrátenom legislatívnom konaní a schválil ju v nedeľu. Novela zákona začne platiť odo dňa vyhlásenia v Zbierke zákonov.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá