Ak chcete byť šťastní, nemali by ste si pre radosť kupovať hmotné veci, ukázal prieskum

Ak chcete byť šťastní, nemali by ste si pre radosť kupovať hmotné veci, ukázal prieskum
Zdroj foto: Pixabay/Pezibear
Hovorí sa, že šťastie si za peniaze nekúpite. Čiastočne je to pravda. Vedci sa totiž pozreli na to, z čoho máme najväčšiu radosť, ak do toho investujeme. A hmotné veci to veru nie sú.

Chcete si urobiť radosť a zvažujete, čo si doprajete? Podľa výskumníkov z Cornellovej univerzity by ste svoje ťažko zarobené peniaze nemali plytvať na hmotné veci, pretože pocit šťastia z nich rýchlo vyprchá.

Potvrdiť to, čo sa u nás roky hovorí, trvalo vedcom až dvadsať rokov. Tím okolo doktora Thomasa Gilovicha presne tak dlho skúmal úmeru medzi investovaním peňazí a pocitom šťastia, aby priniesol záver, že naplnenie z kúpy povedzme oblečenia, vyprchá veľmi rýchlo.

Veci verzus zážitky

Ak si chcete niečo dopriať skutočne za odmenu, mali by to byť zážitky v akejkoľvek forme, napríklad v podobe cestovania či kurzu. Podľa vedcov je paradoxom, že sa nám zdajú hmotné veci trvalejšie ako spomienky. Tým, že akýkoľvek predmet používate často, veľmi rýchlo zovšednie a stane sa pre vás banálnym. Stratí sa z neho punc toho, že to bolo za odmenu.

Ale ak si doprajete čokoľvek, na čo budete môcť dlho v dobrom spomínať, pocit zadosťučinenia sa dostaví pri každej jednej myšlienke. Podľa vedcov je už samotné plánovanie zážitkov radosťou, čo sa o nápade ísť na nákupy až tak nedá povedať.           

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá