Zranených detí po jazde na kolobežke pribudlo. Nezabúdajte na helmu a chrániče

Aktualizované:
Zranených detí po jazde na kolobežke pribudlo. Nezabúdajte na helmu a chrániče
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák (ilu)
Oddelenie urgentného príjmu Národného ústavu detských chorôb eviduje v poslednom období nárast počtu detí vyšetrených pre zranenie získané počas jazdy na kolobežke. Uviedla to hovorkyňa NÚDCH Dana Kamenická.

"Len za mesiac jún 2021 sme takto ošetrili 43 detí, z ktorých desať si vyžadovalo hospitalizáciu s následnou chirurgickou intervenciou," priblížila Kamenická. Najčastejšou príčinou zranení bol samotný pád z kolobežky, prípadne sa kolobežkár zrazil s inou osobou alebo predmetom, alebo bol zrazený osobným automobilom.

Až polovica zranených kolobežkárov utrpela zlomeninu hornej končatiny. V štvrtine prípadov išlo o otvorené rany vyžadujúce šitie. "Lekári kliniky detskej chirurgie odporúčajú využitie všetkých dostupných ochranných pomôcok pre kolobežkárov, ako sú helma, chrániče lakťov, kolien a podobne. Avšak na prvom mieste je opatrnosť a zodpovednosť, ktorá znižujúcim sa vekom dieťaťa je hlavne na jeho rodičoch," pripomenula Kamenická.

K najčastejším poraneniam patria úrazy hlavy

S používaním elektrických kolobežiek sa zvýšil aj počet úrazov, ktoré zdravotníci Univerzitnej nemocnice Bratislava ošetrujú na urgentných príjmoch, uviedla hovorkyňa nemocnice Eva Kliská.

"Medzi najčastejšie poranenia patria úrazy hlavy. Ďalej sú to odreniny, pomliaždeniny spôsobené pádom a lekári sa stretávajú sa aj so závažnejšími zraneniami, ako sú zlomeniny končatín a poranenia chrbta," načrtla.

Kolobežkárov varuje aj polícia

Polícia upozorňuje kolobežkárov, že spolu s cyklistami a chodcami patria k najzraniteľnejším účastníkom cestnej premávky. "Prípadný stret s motorovým vozidlom alebo pevnou prekážkou končí vo väčšine prípadov smrťou alebo ťažkým zranením. Preto je potrebné správať sa ohľaduplne a disciplinovane v cestnej premávke a nezabúdať na to, že na ceste nie sú sami," pripomenula hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá